Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Rezultate fotbal: Amicale internationale

May 30th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:58 pm

Astazi 30 mai 2014, 5 dintre echipele nationale participante la turneul final al campionatului mondial de fotbal din Brazilia 2014 au disputat meciuri amicale. Iata rezultatele inregistrate:

Honduras – Turcia 0-2
Dupa infrangerea categorica in fata Turciei in acest meci disputat pe RFK Memorial Stadium in USA este greu de crezut ca Hondurasul va reusi o performanta notabila in grupa E in care are de infruntat Franta, Elvetia si Ecuador.

Iran – Angola 1-1
Nationala Iranului a reusit doar un rezultat de egalitate in fata Angolei, dupa ce a fost condusa la pauza cu 1-0. Avand in vedere ca la campionatul mondial va intalni Argentina, Bosnia si Nigeria, echipe mult mai puternice decat adversara de astazi, Iranul se anunta a fi victima sigura a grupei F.

Elvetia – Jamaica 1-0
Adversara Hondurasului din grupa E, Elvetia a bifat un succes obtinand victoria la limita cu un gol diferenta in penultimul meci de verificare inaintea turneului final. Elvetia nu a mai fost invinsa intr-un meci oficial din 2011 si se anunta o candidata serioasa pentru un loc in saisprezecimile turneului final.

Anglia – Peru 3-0
Anglia a obtinut o victorie confortabila pe Wembley, in fata a 83.000 de spectatori impotriva Peru, echipa special aleasa de Roy Hodgson pentru acest meci de pregatire pentru a-si familiariza jucatorii cu stilul de joc sud-american in perspectiva duelurilor cu Uruguay si Costa Rica din grupa E a turneului final. Daniel Sturridge a deschiz scorul pentru englezi fundasii Gary Cahill si Phil Jagielka stabilind scorul final in urma a dpua faze fixe. Anglia a folosit un sistem de joc 4-2-3-1 primul 11 fiind alcatuit din Joe Hart – Glen Johnson, Leighton Baines, Gary Cahill, Phil Jagielka – Steven Gerrard (c), Jordan Henderson – Wayne Rooney, Daniel Welbeck, Adam Lallana – Daniel Sturridge. Elevii lui Hodgson vor mai sustine inca 2 meciuri amicale in SUA inainte de debutul campionatului mondial.

Spania – Bolivia 2-0
In ultimul meci amical al zilei, campioana mondiala en-titre, Spania a intalnit Bolivia in fata propriilor fani pe Estadio Ramon Sanchez Pizjuan. Spania a fost superioara la capitolul posesie in prima repriza, dominand jocul dar nu a reusit sa gaseasca drumul spre poarta aparata de Quinonez. In repriza secunda Fernando Torres a deschis scorul din penalty in minutul 51 iar Andres Iniesta a stabilit rezultatul final cu 5 minute inainte de finalul jocului. Del Bosque a aliniat urmatoarea fornula de start: Reina – Azpilicueta, Pique, Martinez, Moreno – Iturraspe, Xavi – Cazorla, Mata, Pedro – Torres. Daca Spania va reusi sa cucereasca trofeul in aceasta vara, Vincent Del Bosque va intra in istorie ca primul antrenor care castiga doua turnee finale consecutive de campionat mondial.

Tags: , , , , ,