Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Rezultate fotbal: echipe nationale

May 31st, 2014
posted by Biletul Zilei 11:45 pm

Sambata 31 mai 2014 a continuat seria meciurilor amicale internationale in care au fost implicate echipe nationale calificate la turneul final al campionatului mondial Brazilia 2014. Iata rezultatele inregistrate:

Uruguay – Irlanda de Nord 1-0
Reusita lui Christian Stuani din minutul 62 a adus victoria la limita a Uruguayului in fata Irlandei de Nord. Lipsita de aportul ofensiv al atacantului lui Liverpool Luis Suarez, operat la genunchi la sfarsitul sezonului de Premier League, Uruguay a apelat la serviciile veteranului de 35 de ani Diego Forlan care actualmente joaca in Japonia, la Cerezo Osaka.

Chile – Egipt 3-2
Chile a reusit sa revina incredibil dupa ce in minutul 16 al partidei disputate la Santiago tabela arata un neverosimil 0-2, ca urmare a golurilor reusite de Mohamed Salah si Khaled Kamar. Marcelo Diaz sa reusit sa reduca diferenta pana la pauza iar dubla lui Eduardo Vargas din repriza secunda a adus victoria elevilor lui Jorge Sampaoli.

Bosnia-Hertegovina – Coasta de Fildes 2-1
Edin Dzeko a inscris de 2 ori si a adus victoria echipei sale in fata “Elefantilor”. Atacantul lui Manchester City si-a trecut numele pe tabela de marcaj in minutele 17 si 53 in timp ce pentru nationala Coastei de Fildes a marcat veteranul Didier Drogba.

Norvegia – Rusia 1-1
Rusia a dominat amicalul cu Norvegia dar nu a reusit decat o remiza desi a inceput in forta meciul, deschizand scorul in minutul 3 prin Oleg Shatov. Golul egalizator reusit de Anders Agnes Kondrasen in minutul 77 le-a refuzat rusilor o victorie de moral inainte de participarea la turneul final al campionatului mondial.

Croatia – Mali 2-1
Mijlocasul lui Wolfsburg, Ivan Perisic a reusit o dubla (min. 15 si 63) in meciul de pregatire sustinut de Croatia impotriva nationalei Mali pentru care a marcat Diarra (min. 79). Antrenorul Niko Kovac a inceput meciul cu Luka Modric pe banca, inchizatorul lui Real Madrid fiind introdus abia in minutul 73 in locul lui Rakitic.

Algeria – Armenia 3-1
Algeria a facut o prima repriza impresionanta in amicalul disputat in compania Armeniei in Elvetia, la Sion. Essaid Belkalem (min. 13), Nabil Ghilas (min. 22) si Islam Slimani (min. 42) au facut ca tabela de marcaj sa arate la pauza 3-0 pentru algerieni, Armenia reusind sa inscrie golul de onoare imediat dupa pauza prin proaspatul intrat Sarkisov. Apetitul ofensiv al Algeriei ne face sa credem ca aceasta vrea sa spele rusinea de la precedenta cupa mondiala cand a parasit competitia fara gol marcat.

Portugal – Grecia 0-0
Fara Cristiano Ronaldo in teren, Portugalia nu a reusit decat o remiza alba in compania Greciei. Capitanul nationalei portugheze resimte o accidentare de la sfarsitul sezonului iar tehnicianul Paulo Bento nu a vrut sa-l forteze. Nici Pepe, coechipierul lui Ronaldo la Real Madrid nu a fost folosit contra Greciei, el revenind dupa o accidentare la gamba in urma careia a ratat finala UEFA Champions League.

Olanda – Ghana 1-0
La Rotterdam, Robin van Persie a reusit deschiderea scorului dupa doar 6 minute de joc in amicalul disputat de Olanda contra Ganei, dupa o combinatie intre Arjen Robben si Wesley Sneijder. Robben a mai irosit alte cateva ocazii bune de a marca fiind blocat de fiecare data de Kwarasey, portarul ganez. Este prima victorie a Olandei dupa o serie de rezultate mai putin convingatoare, meciuri egale cu Japonia, Columbia si Ecuador si infrangerea 0-2 suferita in fata Frantei. De cealalta parte, dincolo de rezultat, antrenorul Ganei Kwesi Appiah este ingrijorat de starea de sanatate a lui Jerry Akaminko care a parasit terenul in urma unei accidentari la glezna.

Italia – Irlanda 0-0
Italia nu a reusit decat o remiza alba impotriva Irlandei in acest amical in care Cesare Prandelli a aliniat un 11 de start experimental. In plus, se pare ca italienii l-au pierdut pe Riccardo Montolivo, mijlocasul lui AC Milan parasind terenul in minutul 14 dupa o accidentare grava la glezna stanga, primele rapoarte medicale sugerand faptul ca ar fi vorba de o ruptura. Inlocuitorul lui Montolivo, Alberto Aquilani s-a accidentat si el inainte de finalul primei reprize, Prandelli avand probleme serioase la definitivarea lotului de 23 de jucatori pentru campionatul mondial.

Mexic – Ecuador 3-1
Mijlocasul mexican Luis Montes va rata turneul final al campionatului mondial in urma accidentarii suferite in amicalul cu Ecuador. La doar cateva minute dupa ce deschisese scorul acesta s-a ciocnit cu Segundo Castillo, mijlocasul ecuadorian fiind si el in pericol sa rateze turneul final ca urmare a accidentarii suferite la genunchi. Marco Fabian a majorat avantajul Mexicului in minutul 69 cu un sut superb de la 30 metri iar autogolul lui Banguera (in urma sutului lui dos Santos) a dus scorul la 3-0 pentru mexicani, Ecuadorul reusind golul de onoare prin Valencia in urma unei lovituri libere.

Tags: , , , , ,