Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa D: Uruguay – Costa Rica 1-3

June 15th, 2014
posted by Biletul Zilei 12:32 am

Costa Rica a produs aseara probabil cea mai mare surpriza a primei runde a grupelor la campionatul mondial Brazilia 2014, invingand categoric cu 3-1 mult mai bine cotata Uruguay in meciul disputat pe Estadio Castelao din Fortaleza. Chiar daca a fost condusa la pauza cu 1-0 in urma penaltyului transformat de Cavani, Costa Rica a revenit uimitor in repriza secunda si a punctat decisiv prin Joel Campbell, Oscar Duarte si Marcos Urena.

Meciul a inceput in nota de dominare a favoritei Uruguay care a introdus pentru prima data in mingea in plasa costaricana in minutul 14 prin Diego Godin, golul fiind anulat in mod corect din cauza pozitiei de offside in care se afla jucatorul lui Atletico Madrid. Un minut mai tarziu, o pasa filtranta l-a gasit pe Edinson Cavani liber in careul costarican dar starul lui PSG a ratat cu seninatate, sutand din voleu la mare distanta de poarta aparata de Keylor Navas. Cavani s-a revansat in minutul 23 cand a transformat impecabil lovitura de pedeapsa obtinuta de Diego Lugano in urma unui fault comis in careu de Junior Diaz. Costa Rica a incercat sa riposteze dupa primirea golului dar sutul lui Campbell nu a prins cadrul portii uruguaiene in timp ce Giancarlo Gonzalez nu a reusit sa ajunga cu capul la o centrare in forta trimisa in diagonala de pe partea stanga a terenului. Finalul de repriza a apartinut tot Uruguayului, sutul deviat al lui Diego Forlan intrebuintandu-l serios pe portarul Keylor Navas.

Dupa pauza Costa Rica a fost echipa care a preluat initiativa, reusind o binemeritata egalare in minutul 54 cand Campbell a preluat pe piept centrarea venita de la Cristian Gamboa si a sutat imparabil din 12 metri invingandu-l pe Fernando Muslera. Trei minute mai tarziu, Duarte a facut 2-1 pentru Costa Rica incriind cu o lovitura de cap la coltul lung. Uruguay a incercat sa forteze egalarea dar nu a reusit sa depaseasca o defensiva bine organizata a echipei central-americane si tot Costa Rica a fost mai periculoasa, sutul lui Campbell zguduind bara portii sud-americane la o faza la care Fernando Muslera era batut. Rezerva Urena a dat lovitura de gratie Uruguayului in minutul 84 cand, la prima atingere de balon a reluat in poarta pasa venita de la acelasi Joel Campbell. Si pentru ca seara mizerabila a sud-americanilor sa fie completa, in minutele de prelungire Maxi Perreira a vazut cartonasul rosu si va lipsi in meciul cu Anglia.

O victorie surprinzatoare dar pe deplin meritata a costaricanilor in fata unei echipe a Uruguayului lipsita de inspiratie si de solutii in absenta vedetei Luis Suarez. O victorie care complica si mai tare calculele calificarii in grupa D, grupa in care Costa Rica ocupa un neverosimil loc 1 dupa prima runda.

Tags: , , , , , , , ,