Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa A: Brazilia – Mexic 0-0

June 18th, 2014
posted by Biletul Zilei 1:04 am

Portarul Mexicului, Memo Ochoa a fost eroul meciului de pe Estadio Castelao in care formatia nord-americana a reusit sa tina in sah marea favorita, Brazilia, obtinand un poate nesperat rezultat de egalitate, 0-0. Desi a fost lipsita de goluri, intalnirea de la Fortaleza a fost probabil una dintre cele mai frumoase remize albe din istoria campionatului mondial, un meci dinamic, jucat pe contre in care Mexicul a dat o replica buna gazdelor, Memo Ochoa fiind cel care i-a refuzat Braziliei victoria prin interventiile sale spectaculoase.

Meciul a inceput intr-un ritm sustinut, cu actiuni de la o poarta la cealalta, spectacolul din teren ridicandu-se la nivelul amtosferei senzationale din tribune. Luiz Gustavo a incercat un prim sut de la distanta pentru Brazilia dar a ratat tinta in timp ce la poarta cealalta incercarea lui Hector Herrera a fost deviata de Julio Cesar. Prima mare ocazie de gol i-a apartinut favoritului publicului, Neymar. Autorul dublei din meciul cu Croatia s-a inaltat in careu peste capitanul Mexicului, Rafa Marquez si a reluat cu capul centrarea perfecta a colegului sau de la Barcelona, Dani Alves dar efortul sau a fost anulat de o parada acrobatica a lui Memo Ochoa. Portarul mexican s-a facut remarcat si in continuare, fiind la post la sutul lui Oscar si blocandu-l pe Paulinho aproape de finalul primei reprize.

Dupa pauza, Mexicul a iesit mult mai curajos de la cabine si a dat senzatia ca poate controla centrul terenului, amenintand poarta lui Julio Cesar cu cateva suturi de la distanta, cel mai periculos dintre ele fiind cel din minutul 57 cand Hector Herrera l-a intors pe Paulinho dar a tras peste. Dupa primul sfert de ora, Brazilia a echilibrat jocul si Neymar a facut o noua incercare in minutul 67 cand a preluat pe piept centrarea lui Bernard in interiorul careului si a sutat cu piciorul stang, doar pentru a-l face inca o data remarcat pe Memo Ochoa. Acelasi Ochoa a mai avut o interventie salvatoare in ultimele minute de joc cand s-a opus din nou cu un reflex extraordinar la lovitura de cap a lui Thiago Silva. Mexicul putea da lovitura in prelungiri, dar Julio Cesar s-a opus si el cu succes la incercarea lui Raul Jimenez.

O remiza echitabila dar care complica putin lucrurile in grupa A unde Brazilia era asteptata sa se califice cu maximum de puncte. In momentul de fata Brazilia si Mexicul ocupa pozitiile calificante, cu 4 puncte si meciul de maine, Croatia – Camerun devine foarte important pentru ecuatia calificarii in conditiile in care cele doua combatante nu au nici un punct dupa primul meci.

Tags: , , , , , , , ,