Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa H: Rusia – Korea 1-1

June 18th, 2014
posted by Biletul Zilei 4:02 am

In ultimul meci al primei runde, in cadrul grupei H Rusia a intalnit in aceasta noapte Korea, pe Arena Pantanal din Cuiaba, partida incheindu-se cu un rezultat de egalitate, 1-1. Nationala coreeana a reusit deschiderea scorului in minutul 68 prin Keun-Ho Lee, la o gafa uriasa a portarului Igor Akinfeev, Rusia egaland cateva minute mai tarziu dupa un forcing prelungit concretizat prin golul inscris de Alexander Kerzhakov.

Asa cum ne asteptam, meciul a inceput in nota de dominare a Rusiei care a pus rapid stapanire pe jocul de la centrul terenului. Tehnicianul coreean Myung-Bo Hong, constient de problemele echipei sale pe linia de fund a inceput cu o asezare tactica ultra defensiva, preferand sa astepte atacurile Rusiei cu echipa asezata pe 2 linii in jumatatea proprie. De cealalta parte, Fabio Capello a adoptat si el o tactica prudenta, centrata in primul rand pe ideea de a nu primi gol. Rezultatul a fost o prima repriza saraca in faze de poarta, in care Rusia a controlat mijlocul terenului dar nu a adus suficienti oameni in jumatatea adversa pentru a ameninta serios poarta, preferand mingile lungi spre Kokorin, mult prea izolat in linia de atac pentru a putea sa reuseasca ceva, singura ocazie clara fiind un sut de la distanta al lui Sergey Ignashevich respins de Sung-Ryong. De cealalta parte, Korea a incercat cateva actiuni de contraatac, mult prea firave insa pentru a pune probleme experimentatului cuplu de fundasi centrali Berezutski – Ignashevich, avand la randul ei o singura ocazie, la un sut deviat al lui Ja-Cheol Koo care a trecut putin pe langa poarta.

Repriza secunda a inceput intr-un ritm mai alert, ambele echipe nationale incercand din nou poarta cu suturi de la distanta ale lui Vicor Fayzulin pentru Rusia si respectiv Ja-Cheol Koo, Sung-Yong Ki si Young-Gwon Kim pentru Korea. Si pana la urma, suturile de la distanta s-au dovedit o solutie pentru deschiderea scorului. Keun-Ho Lee, introdus in teren in repriza secunda, a sutat din zona centrala de la 25 de metri si portarul Rusiei, Igor Akinfeev a comis o gafa monumentala, scapand balonul printre maini in plasa, desi era pozitionat pe directia sutului. Partea buna a fost ca golul inscris de asiatici a dezmortit jocul. Fabio Capello a mutat imediat trimitandu-i in teren pe Kerzhakov si Denisov si Rusia a inceput sa atace mult mai insistent, obtinand egalarea dupa doar cateva minute. Dzagoev a sutat, Sung-Ryong a respins prost, in fata si Kerzhakov a reluat in plasa din cativa metri. Tot Rusia a fost mai insistenta pana la finalul meciului dar nu a reusit sa obtina victoria, desi a mai avut o ocazie in ultimul minut cand centrarea lui Kokorin a fost reluata defectuos din interiorul careului de Samedov.

Pana la urma Rusia si Korea isi impart punctele dupa acest prim meci in care ambele au evoluat neconvingator. Rusia a aratat pe final ca are potential si ar fi putut castiga lejer jocul de astazi daca l-ar fi abordat mai curajos. De cealalta parte, Korea n-a aratat mai nimic, obtinand un punct norocos cu largul concurs al lui Akinfeev. Am urmarit evolutia Algeriei in partida de astazi impotriva Belgiei in care desi au pierdut, magrebienii nu au aratat deloc rau. Daca Fabio Capello nu regandeste strategia de abordare a meciurilor, nu excludem posibilitatea ca Algeria sa faca o surpriza in grupa H.

Tags: , , , , , , , ,