Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa A: Camerun-Croatia 0-4

June 19th, 2014
posted by Biletul Zilei 10:12 am

In ultima intalnire din runda secunda a grupei A, Croatia a intalnit Camerunul pe Arena Amazonia din Manaus si a obtinut o victorie categorica, 4-0 care reaprinde speranta europenilor pentru un loc in optimi, croatii avand nevoie de o victorie in ultima partida impotriva Mexicului pentru a se califica.

Croatia, care a aratat bine si in prima intalnire cu Brazilia, si-a aratat clasa inca din debutul meciului reusind deschiderea scorului in minutul 11 prin Ivica Olic, dupa o actiune incisiva purtata pe partea dreapta, veteranul croat de 34 de ani devenind prin acest gol cel mai in varsta marcator pentru nationala sa la campionatul mondial. Tot Croatia a mai avut o ocazie uriasa pana la pauza, Charles Itandje opunandu-se salvator la sutul aceluiasi Ivica Olic in urma unui corner. A fost o repriza in care Camerunul nu a amenintat deloc poarta lui Pletikosa, facandu-se remarcat doar prin cartonasul rosu “dobandit” de Alex Song dupa ce l-a lovit cu cotul fara minge pe Mario Mandzukic.

Imediat dupa pauza Charles Itandje a degajat gresit din marginea careului, Ivan Perisic a interceptat la mijlocul terenului si nimic nu l-a mai putut opri pe mijlocasul lui Wolfsburg care a sprintat senzational in flancul stang, a patruns in careu si l-a invins pe portarul camerunez cu un sut la coltul scurt. Mario Mandzukic a irosit urmatoarea ocazie imensa a Croatiei sutand pe langa din pozitie de 1 la 1 cu portarul camerunez, dar si-a luat revansa cu o dubla reusita in minutele 61 si 73. Mai intai a inscris cu capul din corner, specialitatea casei, iar apoi a speculat o noua eroare a lui Charles Itandje care a respins in fata sutul lui Eduardo permitandu-i lui Mandzukic sa reia in plasa, nestingherit din doar cativa metri.

Asa cum am spus Croatia spera in continuare la calificare, care depinde de o victorie impotriva nationalei El Tri in ultimul meci, in timp ce, in urma rezultatului din partida cu Croatia, The Indomitable Lions sunt cea de-a treia echipa eliminata deja de la acest campionat mondial, neavand nici un punct dupa 2 meciuri si urmand sa intalneasca tara gazda Brazilia in ultima partida.

Tags: , , , , , , , ,