Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa B: Australia-Olanda 2-3

June 19th, 2014
posted by Biletul Zilei 1:39 am

Olanda este prima echipa care si-a asigurat locul in optimile campionatului mondial dupa ce a invins Australia cu 3-2 in urma unui meci extrem de spectaculos disputat pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre. Australia a dat o replica excelenta vice-campioanei mondiale, a facut un joc deschis si frumos dar cu toate acestea nu a reusit sa obtina puncte din confruntarea cu mult mai galonata adversara europeana.

Toata lumea se astepta ca Olanda sa obtina o victorie lejera dar nu a fost sa fie deloc asa. Louis van Gaal a inceput meciul cu aceeasi formula de start ca si in meciul cu Spania dar olandezii s-au confruntat cu o Australie plina de vivacitate, cu o incredibila pofta de joc si cu un Mathew Leckie in zi de gratie, jucatorul lui FSV Frankfurt creandu-le multe probleme fundasilor olandezi. Australia a inceput mai bine meciul si a avut prima sansa dupa un sfert de ora de joc dar sutul lui Mark Bresciano a fost deviat in corner de fundasii olandezi. 5 minute mai tarziu, Olanda a dat replica pe contraatac, prin Arjen Robben care l-a depasit din preluare la mijlocul terenului pe Alex Wilkinson, a accelerat spre careul advers si a deschis scorul cu un sut precis la coltul lung. Un minut mai tarziu, veteranul Tim Cahill a restabilit egalitatea dupa ce a reluat din voleu, sub transversala o diagonala de 40 de metri trimisa de pe partea stanga de McGowan. Australia putea intra la cabine in avantaj dar Bresciano s-a lasat pe spate in momentul sutului la centrarea venita de la neobositul Mathew Leckie si a ratat tinta dintr-o pozitie ideala.

Olanda a inceput mai bine repriza secunda si Wesley Sneijder l-a pus rapid la incercare pe portarul Maty Ryan dar Australia avea sa preia conducerea pe tabela de marcaj in urma unui penalty obtinut la un hent in careu al lui Daryl Janmaat si transformat cu siguranta de Mile Jedinak. Portocala mecanica a replicat imediat si 4 minute mai tarziu, van Persie, plecat de la limita offsideului, a fost gasit cu o pasa in careu si a reluat imparabil din 10 metri, sub transversala portii lui Maty Ryan. Soarta meciului avea sa se decida in minutul 68. Mai intai The Socceroos au ratat o ocazie uriasa prin Tommy Oar care a scapat singur in coltul careului de 6 metri olandez dar nu si-a asumat responsabilitatea sutului decisiv si a preferat o centrare reluata cu pieptul de Leckie in bratele lui Cillessen. La faza imediat urmatoare, Memphis Depaym introdus la pauza in locul lui Martins Indi, a reusit sa-l invinga pe portarul Australiei cu un sut superb cu pamantul expediat cu piciorul drept de la 25 de metri aducand Olanda in avantaj. Tot Olanda a avut ultima mare ocazie a meciului dar Maty Ryan s-a opus excelent la torpila expediata de Nigel de Jong din interiorul careului.

Olanda isi asigura astfel locul in optimi si va juca cu Chile in ultimul meci pentru a stabili castigatoarea grupei B. In ciuda impresiei frumoase pe care a lasat-o, Australia isi face deja bagajele pentru plecarea acasa, inainte de ultima partida in care va intalni Spania si in care are nevoie de cel putin un egal pentru a termina grupa pe pozitia 3.

Tags: , , , , , , , ,