Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa B: Spania-Chile 0-2

June 19th, 2014
posted by Biletul Zilei 5:23 am

Chile este cea de-a doua nationala calificata in optimi dupa ce a reusit sa invinga campioana mondiala en-titre Spania cu 2-0 in meciul de aseara disputat pe Estadio do Maracana din Rio de Janeiro. Eduardo Vargas si Charles Aranguiz au adus avantajul pe tabela de scor pentru Chile inca din prima repriza si desi ibericii au incercat sa reintre in joc dupa pauza, nu au reusit sa gaseasca drumul spre poarta aparata de Claudio Bravo.

Dupa umilinta din partida de debut, 1-5 cu Olanda, ne asteptam ca del Bosque sa schimbe in zona fundasilor centrali si in linia de atac, dar tehnicianul spaniol, desi l-a inlocuit pe Pique cu Javi Martinez in centrul defensivei, la preferat in continuare pe Diego Costa ca optiune ofensiva. Ca urmare, in locul forcingului spaniol cu care ne-am fi asteptat sa inceapa partida, am asistat la un inceput exploziv pentru Chile care si-a creat primele 2 situatii bune in chiar primele minute de joc. Mai intai Alexis Sanchez s-a distrat cu fundasii spanioli dar finalizarea lui Eduardo Vargas a fost deviata iar la cornerul ce a urmat, Gonzalo Jara a trimis cu capul putin in afara portii lui Casillas. Golul a venit in minutul 20 in urma unei combinatii rapide la mijlocul terenului intre Alexis Sanchez si Arturo Vidal care l-a gasit in careu pe Charles Aranguiz, acesta intorcand balonul spre Vargas care l-a fentat pe Casillas si a introdus mingea in plasa in ciuda efortului disperat de a bloca al lui Xabi Alonso. Replica imediata pe care o asteptau fanii spanioli nu a venit din pacate, campioana mondiala nereusind sa lege jocul de pase sufocant care i-a adus atatea succese, singurele situatii ale Spaniei fiind irosite de Diego Costa si Alonso care au sutat dezamagitor. Casillas a fost din nou cel care a pus bomboana pe coliva Spaniei, veteranul din poarta ibericilor respingand extrem de prost la o lovitura libera a lui Alexis Sanchez, direct in picioarele lui Aranguiz care n-a stat pe ganduri si a impins balonul in plasa in ciuda opozitiei veteranului dintre buturile iberice.

Dupa pauza, Spania a a dat impresia ca poate reveni dar Diego Costa a ratat o noua ocazie uriasa. Dupa o pasa geniala a lui Iniesta varful lui Atletico Madrid s-a miscat greu desi era 1 la 1 cu Claudio Bravo si i-a permis lui Mauricio Isla sa intervina cu un tackling de ultim moment. Cea mai mare ocazie spaniola a fost irosita de Busquets, dupa o recentrare din foarfeca a lui Diego Costa, mijlocasul Barcelonei reluand cu tibia din cativa metri si trimitand pe langa poarta. Chile a abosit dupa jumatatea reprizei secunde si la adapostul avantajului din prima repriza s-a multumit sa faca un joc defensiv bun, care a absorbit presiunea spaniola. Dar nici Santi Cazorla, introdus in a doua repriza si nici Andres Iniesta care l-au incercat pe Claudio Bravo cu suturi de la distanta nu au reusit sa-l depaseasca pe portarul chilian.

Asa s-a scris istoria eliminarii Spaniei l-a campionatul mondial Brazilia 2014 si iesirea din scena a unei generatii de mari campioni care a dominat fotbalul european si mondial in ultimii 6 ani. Probabil ca pe ramasitele acualului lot, si ne gandim aici la un David de Gea, Javi MArtinez, Pedro Rodriguez, Jordi Alba, Koke, Sergio Busquets, Cesar Azpilicueta si de ce nu, Diego Costa, un nou antrenor va construi o noua mare echipa a Spaniei. Momentan, nu putem decat sa constatam ca actuala editie a cupei mondiale a fost cantecul de lebada al generatiei care a adus cele mai mari satisfactii fotbalului spaniol.

Tags: , , , , , , , ,