Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa C: Columbia-Coasta de Fildes 2-1

June 19th, 2014
posted by Biletul Zilei 9:48 pm

Columbia s-a impus cu 2-1 in fata Coastei de Fildes in meciul disputat in aceasta seara pe Estadio Nacional Mane Garrincha din Brasilia si a luat o optiune serioasa pentru calificarea in optimi fiind in acest moment lidera grupei C cu 6 puncte din 2 meciuri. James Rodriguez si Juan Quintero au dus Columbia in avantaj, atacantul lui AS Roma, Gervinho reducand diferenta pentru Les Elephants.

Columbia a inceput mai bine partida amenintand poarta africana prin suturile lui Victor Ibarbo si Carlos Sanchez. Tot Columbia a ratat si cea mai mare ocazie a primei reprize dar Gutierrez, gasit excelent in mijlocul careului advers de o pasa perfecta a lui Rodriguez, a luftat incredibil din 10 metri. Serge Aurier a incercat replica pentru Coasta de Fildes in urma degajarii gresite a lui David Ospina dar desi a reusit sa-l depaseasca pe Mario Yepes, sutul sau a fost retinut de portarul columbian. A fost o prima repriza echilibrata, in care jocul s-a axat pe dueluri fizice, cele doua echipe anulandu-se reciproc.

Prima ocazie a reprizei secunde a apartinut Coastei de Fildes prin Wilfried Bony care a ratat un voleu spectaculos la o pasa marca Yaya Toure. Max Gradel a amenintat si el poarta columbiana in urma unei erori in defensiva comisa de Pablo Armero, fiind blocat cu un tackling de ultim moment de capitanul columbian Mario Yepes. La cealalta poarta, sutul lui Cuadrado din unghi a fost deviat in bara de o interventie excelenta a lui Boubacar Barry. Columbia a reusit pana la urma deschiderea scorului in urma unei faze fixe. Cuadrado a batut perfect un corner si James Rodriguez, scapat din marcaj, a reluat imparabil cu capul sub transversala ivoriana. Gafa lui Serey Die le-a permis columbienilor sa-si dubleze avantajul. Inchizatorul ivorian a pierdut un duel la mijlocul terenului in fata lui Rodriguez, mingea a ajuns la Gutierrez care l-a deschis excelent pe partea dreapta pe Juan Quintero, acesta din urma invingandu-l pe Boubacar Barry cu un sut la coltul lung din interiorul careului. Coasta de Fildes a replicat imediat prin Gervinho care a luat pe cont propriu o actiune in flancul stang, a driblat in viteza 3 adversari si l-a executat pe David Ospina cu un sut in forta la coltul scurt. Ultimul sfert de ora a apartinut ivorienilor care au presat in cautarea golului egalizator dar rand pe rand Mathis Bolly, Salomon Kalou si Didier Drogba au irosit sansele Coastei de Fildes care a parasit terenul infranta.

In urma rezultatului din aceasta seara Columbia se instaleaza la sefia grupei C si este foarte aproape de un loc in optimile de finala ale campionatului mondial in timp ce Coasta de Fildes ramane cu 3 puncte si probabil va avea nevoie de victorie in ultimul meci cu Grecia pentru a trece de faza grupelor.

Tags: , , , , , , , ,