Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa D: Uruguay-Anglia 2-1

June 20th, 2014
posted by Biletul Zilei 1:52 am

In cea de-a doua partida a zilei disputata pe Arena Corinthians din Sao Paolo, Uruguay a invins Anglia cu 2-1 dupa un meci in care Luis Suarez a facut diferenta pentru nationala sud-americana. Super atacantul lui Liverpool a reusit cate un gol in fiecare repriza pentru Uruguay, unica reusita a Angliei fiind semnata de Wayne Rooney.

Roy Hodgson a inceput partida cu acelasi 11 de start ca si in partida cu Italia in timp ce Oscar Tabarez a operat 5 modificari fata de precedenta partida, cea mai importanta dintre ele fiind revenirea in teren a celui mai bun marcator al Uruguayului, Luis Suarez. Acesta a avut si prima ocazie de gol a partidei, in urma unui corner la care Joe Hart a fost prins pe picior gresit dar a reusit sa respinga in ultima instanta. La cealalta poarta, lovitura libera executata de Wayne Rooney a trecut putin pe langa poarta aparata de Fernando Muslera. Tot Wayne Rooney a avut cea mai mare ocazie de gol a Angliei in prima repriza in urma unei centrari a lui Steven Gerrard din lovitura libera, lovitura de cap a starului lui Manchester United nimerind bara transversala. Si tocmai cand parea ca Anglia a pus stapanire pe joc, Uruguay a fost cea care a dat lovitura pe contraatac cu 6 minute inainte de pauza. Dupa o recuperare la centrul terenului Nicolas Lodeiro i-a pasat in adancime lui Edinson Cavani care a trimis o centrare lobata peste Phil Jagielka pentru lovitura de cap a lui Luis Suarez care a deschis scorul in ciuda opozitiei lui Joe Hart. Anglia a replicat imediat prin Sturridge care si-a depasit in viteza adversarul direct dar a sutat moale permitandu-i lui Fernando Muslera sa intervina.

Uruguay a inceput mai bine repriza secunda amenintand in doua randuri poarta Angliei, mai intai in urma unui corner iar apoi la o patrundere a lui Cavani pe stanga la care starul lui PSG a trimis pe langa poarta. Dupa un sfert de ora Anglia a reusit sa echilibreze jocul si fost din nou periculoasa prin acelasi Rooney al carui sut din interiorul careului a fost parat cu greutate de portarul uruguaian. Pe fondul presiunii engleze a venit si golul egalizator in urma unei patrunderi in forta a lui Glen Johnson pe flancul drept, Rooney reluand in plasa diagonala perfecta trimisa de fundasul lui Liverpool. Ultimul sfert de ora a fost foarte animat, ambele echipe incercand sa-si apropie victoria. Cu 5 minute inainte de final, in urma unei degajari a lui Muslera, Steven Gerrard a deviat o minge in spate la un duel aerian, Luis Suarez a preluat si a sprintat peste o aparare parca anesteziata a Angliei si l-a invins pentru a doua oara pe Joe Hart cu un sut imparabil din coltul careului mic care a adus Uruguayului toate cele 3 puncte puse in joc in aceasta seara.

Rezultatul de astazi reda sperantele Uruguayului dar trimite Anglia cu un pas in afara campionatului mondial. Britanicii au nevoie de victorie in ultimul meci si de sprijinul Italiei care trebuie sa invinga atat Costa Rica cat si Uruguayul pentru ca englezii sa se califice in optimi.

Tags: , , , , , , , ,