Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa F: Argentina-Iran 1-0

June 21st, 2014
posted by Biletul Zilei 10:01 pm

In aceasta seara pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte, Leo Messi a salvat Argentina aducand echipei sale victoria la limita impotriva Iranului, 1-0, cu un sut imparabil “inventat” de starul Barcelonei in ultimul minut de joc. In urma rezultatului de astazi, Argentina face 6 puncte ocupand primul loc in grupa F si isi trece numele pe lista echipelor nationale calificate in optimi inainte de disputarea ultimului meci, alaturi de Olanda, Chile, Columbia, Costa Rica si Franta.

Asa cum ne-am asteptat, meciul a curs intr-un singur sens, atacurile Argentinei izbindu-se de fiecare data de defensiva foarte bine organizata a Iranului care a intrat pe teren decisa sa apere o remiza alba. Gonzalo Higuain, titular pentru Argentina in acest meci, a creat pericol la poarta iraniana oferind pase excelente pentru Angel Di Maria si Sergio Aguero, sutul acestuia din urma fiind blocat cu o parada acrobatica de catre Alireza Haghighi. Leo Messi nu a avut o prima repriza grozava, singurele reusite ale capitanului Argentinei fiind un sut din lovitura libera in minutul 33 care s-a dus putin peste si diagonala ideala oferita lui Ezequiel Garay cateva minute mai tarziu, irosita de fundasul Benficai a carui lovitura de cap nu a prins spatiul portii. Iranul a petrecut cea mai mare parte a primei reprize in propria jumatate de teren fiind periculoasa doar la fazele fixe. In urma unei astfel de faze, un corner executat de Ashkan Dejagah, iranienii ar fi putut deschide scorul in finalul primei reprize dar lovitura de cap a lui Jalal Hosseini a trecut milimetric peste poarta aparata de Sergio Romero.

Iranul a mai avut doua ocazii bune si in repriza secunda, tot in urma unor dueluri individuale castigate in jocul aerian. In debutul partii a doua Reza Ghoochannejad a trimis periculos in urma unei faze create de Masoud Shojaei dar Sergio Romero a avut un reflex salvator la lovitura de cap a atacantului iranian, acelasi Romero avand o interventie salutara si la jumatatea reprizei la lovitura de cap a lui Dejagah, scapat din marcaj de Pablo Zabaleta. Argentina a dominat si partea secunda dar ca si in prima repriza, atacurile vedetelor argentiniene au fost de fiecare data blocate de disciplinata defensiva iraniana, cea mai buna situatie de a inscrie apartinand tot lui Leo Messi al carui sut cu piciorul stang nu a prins cadrul portii. Pe fodul presiunii si frustrarii crescande a Argentinei, Iranul putea da lovitura pe contraatac dar sutul lui Ghoochannejad a fost deviat in corner de o noua interventie excelenta a lui Sergio Romero. Si cand totul parea sa se fi terminat, Leo Messi a demonstrat inca o data ca este jucatorul de geniu al Argentinei, omul care poate castiga meciuri de unul singur cu numerele sale de magie. Messi a cules un balon din flancul drept, a accelerat de-a latul terenului asa cum a facut de atatea ori atat la Barcelona cat si la echipa nationala si de la 20 de metri a expediat o torpila imparabila la coltul lung care i-a adus Argentinei cele 3 puncte puse in joc.

Argentina obtine o victorie muncita, cu emotii dar se califica in optimi iar Iranul ramane cu un singur punct, cel obtinut in confruntarea cu Nigeria si asteapta celalalt meci al grupei F pentru a vedea daca mai are vreo sansa la calificare. Pana la urma, in ciuda frustrarii acumulate de elevii lui Alejandro Sabella de-a lungul unei partide in care a fost nevoie de un moment de geniu al lui Messi pentru a gasi drumul spre poarta iraniana, fotbalul a demonstrat inca o data ca rasplateste echipa care joaca intr-adevar. Nu credem ca Iranul, o echipa care nu face decat una dintre fazele jocului, cea defensiva, are ce cauta in optimile de finala ale cupei mondiale, indiferent cat de bine stie sa se apere.

Tags: , , , , , , , , ,