Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa F: Nigeria-Bosnia 1-0

June 22nd, 2014
posted by Biletul Zilei 3:42 am

In ultimul meci al zilei, pe Arena Pantanal din Cuiaba, Nigeria a invins Bosnia Hertegovina cu scorul de 1-0 intr-un meci din a doua runda a grupei F, rezultat in urma caruia nationala bosniaca se alatura Australiei, Camerunului, Angliei si Spaniei pe lista echipelor eliminate inainte de ultima runda a grupelor. Unicul gol al partidei a fost reusit pentru Nigeria in prima repriza de catre atacantul lui Stoke, Peter Odemwingie.

Ambele echipe au inceput meciul in maniera ofensiva, constiente fiind in urma rezultatului din partida Argentina-Iran ca meciul de astazi poate rezolva ecuatia calificarii in grupa F. Prima ocazie i-a apartinut lui Peter Odemwingie al carui sut din lovitura libera a trecut putin pe langa poarta. Bosnia a replicat printr-o combinatie rapida intre Miralem Pjanic si Muhamed Besic dar sutul acestuia din urma a trecut peste poarta. Suturile de la distanta au fost principala amenintare la poarta bosniaca, Begovic fiinnd pus la incercare de John Obi Mikel si Ogenyi Onazi. La celalalt capat al terenului Edin Dzeko a fost principala amenintare, atacantul lui Manchester City reusind chiar sa inscrie dar colul a fost anulat in mod eronat pe motiv de offside. Tot el a mai incercat o data cu o lovitura de cap la coltul scurt, respinsa in corner de portarul nigerian. Pe fondul presiunii bosniace, Nigeria a dat lovitura in minutul 29 cand Emmanuel Emenike l-a depasit in flancul drept pe Emir Spahic intr-un duel 1 la 1 si i-a oferit o pasa ideala lui Peter Odemwingie care a deschis scorul invingandul pe Begovic, coechipierul sau de la Stoke. Bosnia Hertegovina putea egala inainte de pauza dar Dzeko a irosit centrarea perfecta a lui Pjanic trimitand de la 10 metri, cu capul, peste poarta.

Dupa pauza, scenariul jocului a fost asemanator cu cel din prima repriza. Bosnia Hertegovina a presat mai mult si a avut posesie mai buna dar a fost deficitara la capitolele pase decisive si finalizare in timp ce Nigeria a fost din nou periculoasa in special cu suturi de la distanta. Finalul de meci a apartinut Bosniei Hertegovina, care a fortat obtinerea egalarii si a parut mai periculoasa dupa introducerea in teren a lui Sejad Salihovic si Vedad Ibisevic. In ultimul minut de joc Misimovic a fost aproape sa-si rupa piciorul la un luft in marginea suprafetei de pedeapsa a nigerienilor iar in prelungiri, sutul lui Edin Dzeko din 6 metri a fost respins in bara de catre veteranul Enyeama care le-a refuzat bosniecilor un punct poate meritat si sansa de a se bate in ultimul meci pentru un loc in optimi.

In urma rezultatului inregistrat astazi Nigeria trece pe pozitia secunda in grupa F dar nu este inca sigura de locul in optimi. Daca africanii pierd ultimul meci impotriva Argentinei si Iranul reuseste cumva sa invinga Bosnia Hertegovina, iranienii vor fi cei care vor insoti argentina in optimile cupei mondiale.

Tags: , , , , , , , ,