Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa G: Germania-Gana 2-2

June 22nd, 2014
posted by Biletul Zilei 12:51 am

Meci dramatic in aceasta seara pe Arena Castelao din Fortaleza unde Germania si Gana au remizat 2-2 in cea de-a doua runda a grupei G. Germania a deschis scorul prin Mario Gotze dar s-a vazut condusa dupa numai 12 minute in urma reusitelor lui Andre Ayew si Asamoah Gyan fiind salvata de veteranul Miroslav Klose al carui gol egalizator a adus un puct pentru nationala condusa de Joachim Low. Miroslav Klose, 36 de ani, devine dupa golul de astazi cel mai in varsta marcator al Germaniei la un campionat mondial si il egaleaza pe O Fenomeno Ronaldo in topul celor mai buni marcatori din istoria cupei mondiale cu 15 reusite.

Intalnirea de la Fortaleza a inceput in nota de dominare a Germaniei care a controlat jocul la mijlocul terenului fara a pune insa in mare pericol poarta africanilor. Prima repriza a fost saraca in faze de poarta ambele echipe preferand sa incerce cu suturi de la distanta, suturi la care atat Manuel Neuer cat si Fatau Dauda s-au remarcat prin interventii sigure. In ultima parte Gana a echilibrat jocul si finalul de repriza i-a prins pe ganezi in atac cu un forcing prelungit la poarta germana.

Meciul a explodat in debutul partii secunde cand dupa numai 6 minute Mario Gotze a reusit deschiderea scorului in urma unei centrari la semi-inaltime venita din flancul drept de la Thomas Muller. Constienti ca nu mai au ce pierde ganezii s-au aruncat in atac si dupa doar 3 minute Andre Ayew a adus egalarea pentru nationala Ganei cu o lovitura de cap bine plasata la coltul lung care a facut inutila interventia lui Manuel Neuer. Gana a prins aripi dupa reusita lui Ayew si a continuat sa preseze, reusind sa treaca in avantaj in minutul 63. Sulley Muntari a interceptat o pasa neglijenta a lui Philipp Lahm la centrul terenului si l-a gasit ideal in adancime pe Asamoah Gyan care l-a executat din alergare pe Neuer cu un sut imparabil la coltul lung. Joachim Low a reactionat prompt trimitandu-i imediat in teren pe Bastian Schweinsteiger si pe Miroslav Klose. 2 minute mai tarziu, la un corner al Germaniei, Benedikt Howedes s-a inaltat in careul Ganei si a deviat mingea in gura portii unde Klose a pus latul restabilind egalitatea pe tabela de scor. Ultimul sfert de ora a fost cea mai frumoasa parte a meciului, s-a jucat pe contre cu actiuni care s-au succedat la ambele porti. Fiecare dintre cele doua echipe si-a mai creat cate 2-3 situatii bune dar nici una nu a mai reusit sa inscrie, meciul incheindu-se cu un echitabil 2-2.

In urma rezultatului din aceasta seara Germania trece pe primul loc cu 4 puncte dar grupa G se complica si meciul de maine dintre Portugalia si USA devine unul crucial pentru ecuatia calificarii. Daca maine USA reuseste sa invinga este calificata in optimi, Germania avand nevoie de un egal in ultimul meci pentru calificare. Daca insa Portugalia reuseste sa castige maine seara, grupa ramane deschisa, toate cele 4 echipe pastrand sanse de calificare pe care si le vor juca in ultimele 2 meciuri USA-Germania si Portugalia-Gana.

Tags: , , , , , , , ,