Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa H: Belgia-Rusia 1-0

June 22nd, 2014
posted by Biletul Zilei 10:03 pm

In primul meci al zilei, pe celebra arena Maracana din Rio de Janeiro in fata a 75,000 de spectatori, Belgia si-a asigurat locul in optimile de finala ale campionatului mondial invingand Rusia cu 1-0, gratie unui gol reusit de rezerva Divock Origi in ultimele minute ale partidei. Rezultatul de astazi lasa Rusia intr-o pozitie extrem de delicata, cu doar 1 punct inainte de disputarea ultimului meci impotriva Algeriei si sanse diminuate serios la calificarea in optimi pentru care era cotata ca a doua favorita la startul competitiei.

A fost un meci tern, poate nu chiar asa de plictisitor ca Iran-Nigeria dar oricum departe de asteptarile zecilor de mii de fani din tribune care ar fi vrut un spectacol fotbalistic de gala avand in vedere ca in teren se intalneau favoritele grupei H. Cele mai periculoase faze ale Belgiei in prima repriza au venit de pe flancul drept unde Mertens, folosit de aceasta data titular de Marc Wilmots, a parut singurul jucator belgian animat de dorinta victoriei. Din pacate doua dintre suturile sale nu au prins cadrul portii iar cel de-al treilea, cu 10 minute inainte de pauza a fost respins de Akinfeev. In rest, un Eden Hazard mai mult decat discret si un Romelu Lukaku inexistent, paradoxal cei mai buni jucatori ai Belgiei fiind fundasii centrali Van Buyten si Kompany. Nici Rusia nu s-a omoraqt cu firea, chiar daca a dat impresia ca este echipa mai periculoasa, suturile de la distanta fiind o arma cu care este greu sa bati un portar de valoarea si experienta lui Thibaut Courtois. Rusii au avut totusi cea mai mare ocazie a primei reprize, sau mai bine zis singura mare ocazie a primei reprize, inainte de pauza, cand Denis Glushakov l-a gasit in centrul careului belgian pe Kokorin dar lovitura de cap a acestuia a trecut pe langa poarta.

A doua repriza a inceput si mai putin promitator. Belgia, anesteziata parca, a asteptat cuminte la cutie atacurile lente si previzibile ale Rusiei, multumindu-se sa respinga in corner ori de cate ori elevii lui Fabio Capello au amenintat cu patrunderi din flanc inspre zona centrala. Evident, cornerele nu au creat nici un pericol in careul belgian, dominat aerian de cele doua turnuri de control, Van Buyten si Kompany, jucatori de peste 1,90 metri. Prima ocazie de poarta a venit cu 8 minute in finalul meciului, la o lovitura libera din preajma careului Rusiei la care Kevin Mirallas a sutat pe langa zid, in bara portii aparate de Akinfeev. Probabil zgomotul asurzitor produs la impactul mingii cu bara l-a trezit pe Eden Hazard care si-a amintit brusc ca este totusi unul dintre cei mai buni mijlocasi de flanc stang din lume. In urmatoarele 5 minute jucatorul lui Chelsea i-a innodat la trei faze consecutive pe fundasii rusi, la ultima dintre ele gasindu-l cu o pasa ideala pe Divock Origi care l-a executat pe Akinfeev cu un sut din marginea careului mic.

Si astfel, fara sa joace mai nimic un meci intreg, Belgia isi trece in cont toate cele 3 puncte si se califica in optimi in timp ce Rusia ii poate “multumi” lui Fabio Capello pentru lipsa de curaj de care a dat dovada atat in intalnirea cu Korea cat si in cea cu Belgia, in urma carora a obtinut un singur punct si are sanse din ce in ce mai mici sa obtina un loc in optimile de finala ale cupei mondiale.

Tags: , , , , , , , ,