Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa B: Australia-Spania 0-3

June 23rd, 2014
posted by Biletul Zilei 9:30 pm

David Villa si-a facut iesirea de pe marea scena a fotbalului international cu un gol memorabil care a ajutat Spania sa incheie demn o campanie dezastruoasa la campionatul mondial, invingand Australia cu scorul de 3-0 pe Arena da Baixada din Curitiba. Cel mai bun marcator din istoria Spaniei (58 de goluri in 96 de aparitii internationale) a anuntat ca se va retrage de la echipa nationala dupa turneul final al cupei mondiale Brazilia 2014. Fernando Torres si Juan Mata au inscris si ei pentru La Furia Roja care termina grupa B pe pozitia a treia, devansand in urma rezultatului de astazi nationala Socceroos care ramane pe ultimul loc.

Meciul de la Curitiba intre cele doua echipe eliminate deja din grupa B a inceput intr-o nota amicala, cu Spania controland jocul la mijlocul terenului si creandu-si prima ocazie la poarta lui Maty Ryan la jumatatea primei reprize, printr-un sut al lui Jordi Alba respins de portarul australian. Jocul s-a animat in ultimul sfert de ora al primei parti cand David Villa a patruns in flancul stang, l-a zapacit cu o “bicicleta” pe Mile Jedinak dar centrarea s-a a ramas fara rezultat. Cateva minute mai tarziu, atacantul lui Atletico Madrid a fost gasit liber in careul mic de o centrare de pe flancul opus a lui Juanfran si a deschis scorul, inscriind un gol superb cu calcaiul, una dintre cele mai elegante finalizari la acest campionat mondial.

Repriza secunda a inceput intr-un ritm mai rapid dar nici una dintre echipe nu a reusit sa-si creeze ocazii clare de a marca pana in minutul 69 cand Andres Iniesta a surprins apararea australiana cu una dintre celebrele sale pase verticale, Fernando Torres a preluat si l-a invins pe Maty Ryan cu un sut la coltul lung. Cu 8 minute inainte de finalul intalnirii, Juan Mata a dejucat pasul la offside al apararii australiene si a primit o pasa ideala de la Cesc Fabregas, strecurand mingea printre picioarele portarului australian si stabilind scorul final al intalnirii, 3-0.

Spania incheie campionatul mondial cu o victorie si cel mai bun marcator al tuturor timpurilor pentru nationala iberica, David Villa isi incheie cariera internationala cu un gol superb, cel de-al 59 reusit in tricoul Spaniei si probabil unul dintre cele mai frumoase. Australia, o nationala tanara si fara pretentii incheie cupa mondiala fara victorie dar lasa o impresie buna in urma jocului frumos prestat la competitia de gala a fotbalului mondial.

Tags: , , , , , , , ,