Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa B: Olanda-Chile 2-0

June 23rd, 2014
posted by Biletul Zilei 10:36 pm

Pe Arena Corinthians din Sao Paulo, Olanda s-a impus in derbyul grupei B castigand cu scorul de 2-0 disputa cu Chile prin golurile marcate in repriza a doua a meciului de catre Leroy Fer si Memphis Depay. Elevii lui Louis van Gaal termina grupa B in stil de mari campioni, cu 3 victorii din 3 meciuri si se pregatesc de confruntarea din optimile de finala unde vor intalni ocupanta locului 2 din grupa A.

Ambele echipe eu inceput prudent meciul de la Sao Paulo, parand mai degraba interesate sa nu primeasca gol decat sa puna in pericol poarta adversa. Felipe Gutierrez a fost principala arma ofensiva pentru Chile, acesta amenintand poarta olandeza mai intai cu un sut in urma unui corner executat de Alexis Sanchez iar apoi cu o lovitura de cap care a trecut putin pe langa buturile lui Cillessen. La celalalt capat al terenului sutul lui Wesley Sneijder din lovitura libera a fost retinut de Claudio Bravo iar Arjen Robben a sutat si el periculos in urma unei patrunderi prin apararea chiliana dar nu a reusit sa prinda cadrul portii. Cele doua echipe au intrat la pauza fara gol inscris pentru prima data la aceasta cupa mondiala.

Chile a avut prima mare ocazie in partea secunda la o patrundere a lui Alexis Sanchez care i-a strecurat mingea printre picioare lui Lens dar sutul la coltul scurt al jucatorului Barcelonei a fost parat de catre Cillessen. Pentru Olanda, Arjen Robben a fost in continuare principala amenintare la poarta adversa dar inca o data sutul jucatorului lui Bayern Munchen a fost respins in corner de Claudio Bravo. Cu 20 de minute inainte de finalul meciului, Louis van Gaal a mutat inspirat introducandu-i in teren mai intai pe Memphis Depay iar apoi pe Leroy Fer, mutari care aveau sa-i aduca Olandei victoria. Sutul lui Depay a fost respins de portarul chilian iar la cornerul ce a urmat, Leroy Fer a deschis scorul cu o lovitura de cap, la primul contact cu balonul de la introducerea sa in teren. Chile s-a aruncat in atac in cautarea egalarii dar mingea trimisa de Jorge Valdivia a fost respinsa de pe linia portii, la o faza la care chilienii au cerut penalty pe motiv de hent in careu la De Vrij. Pana la urma insa, Olanda a fost cea care a mai inscris o data in minutele de prelungire, in urma unui contraatac rapid purtat de acelasi neobosit Arjen Robben care a centrat ideal in careu pentru Memphis Depay, acesta din urma stabilind scorul final al meciului.

In urma rezultatului de astazi Olanda termina in fruntea clasamentului grupei B si va intalni in optimi ocupanta pozitiei secunde din grupa A, Croatia sau Mexic in timp ce nationala statului Chile, ocupanta locului 2 in grupa va intalni cel mai probabil Brazilia, cea care i-a eliminat pe chilieni si la precedentele doua participari la cupa mondiala (1998 si 2010).

Tags: , , , , , , , ,