Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa G: USA-Portugalia 2-2

June 23rd, 2014
posted by Biletul Zilei 5:48 am

In ultimul meci al zilei, pe Arena Amazonia din Manaus Portugalia a evitat in extremis eliminarea din grupe printr-un gol al lui Varela reusit in minutul 95 care i-a asigurat obtinerea unui punct din confruntarea cu USA. The Stars and Stripes au avut in buzunar biletele pentru optimi dupa ce au reusit sa anuleze reusita lui Nani din debutul partidei cu golurile lui Jermaine Jones si Clint Dempsey dar golul egalizator al lui Varela le-a refuzat americanilor un ultim meci relaxat impotriva Germaniei.

Partida a inceput asa cum ne asteptam cu un forcing al Portugaliei la poarta aparata de Tim Howard, ibericii urmarind sa-si creeze avantaj inca din startul jocului. Si au reusit sa-si creeze acest avantaj dupa doar 5 minute, cu largul concurs al lui Geoff Cameron care a luftat nepermis pentru un astfel de nivel in centrul propriului careu, servindu-l cu o pasa ideala pe Nani care a sutat imparabil de la doar cativa metri si a deschis scorul. A urmat o prima repriza dominata de USA care a amenintat in mai multe randuri poarta lui Beto atat prin Clint Dempsey cat si prin Michael Bradley dar eforturile acestora nu s-au concretizat pe tabela de scor. Portugalia putea da lovitura pe finalul primei parti cand Tim Howard a avut doua interventii miraculoase pentru poarta americana, respingand in bara o torpila a lui Nani de la semidistanta iar apoi deviind in corner reluarea din apropiere a lui Eder.

A doua repriza a inceput tot cu USA la carma jocului si americanii au fost foarte aproape sa obtina egalarea dupa 10 minute cand in urma unei actiuni rapide in flancul drept Bradley a sutat din interiorul careului, Beto era batut dar Ricardo Costa a reusit sa respinga cu genunchiul de pe linia portii. Nimeni si nimic nu l-a mai putut opri pe Jermaine Jones in minutul 64 cand in urma unui corner, mijlocasul lui Besiktas si-a facut o minge pe piciorul drept, pe langa Nani si a sutat imparabil de la 20 de metri la coltul lung, cu o executie care ne-a amintit de golul victoriei reusit de Messi in partida cu Iran. USA nu s-a multumit cu egalul inscris pe tabela de scor si a fortat in continuare, Clint Dempsey reusind sa aduca nationala sa in avantaj cu 9 minute inainte de final, cand a reluat cu pieptul in poarta o diagonala trimisa in careu de Graham Zusi. Eforturile americanilor au fost anulate la ultima faza a meciului cand Varela a reluat puternic cu capul o centrare perfecta trimisa de Cristiano Ronaldo si a stabilit scorul final, 2-2.

In urma rezultatului din partida de azi noapte USA trece pe pozitia secunda in grupa G si are nevoie de un singur punct in confruntarea cu Germania pentru calificarea in optimi. Avand in vedere ca Jurgen Klinsmann si Joachim Low au fost colegi la conducerea nationalei Germaniei, nu ne este foarte greu sa ne imaginam un 0-0 in ultimul meci intre Germania si USA care ar asigura calificarea ambelor echipe si ar trimite acasa Gana si Portugalia, indiferent de rezultatul meciului dintre ele.

Tags: , , , , , , , ,