Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa H: Korea-Algeria 2-4

June 23rd, 2014
posted by Biletul Zilei 1:01 am

Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din faza grupelor la acest campionat mondial s-a desfasurat in aceasta seara pe Estadio Beira-Rio din Porto Alegre unde Algeria s-a impus cu 4-2 in confruntarea cu Korea, prin golurile marcate de Slimani, Halliche, Djabou si Brahimi, pentru coreeni reducand din diferenta Heung-Min Son si Ja-Cheol Koo. In urma rezultatului de astazi Algeria trece pe pozitia secunda in grupa H si are nevoie doar de un rezultat de egalitate in ultimul meci, cu Rusia pentru a se califica in optimile de finala ale cupei mondiale.

Constienti ca nu au ce pierde, algerienii s-au aruncat in atac din startul jocului creandu-si 3 situatii bune de a marca inca din primele 10 minute dar pe rand Sofiane Feghouli, Yacine Brahimi si Islam Slimani au trimis putin in afara cadrului portii. A fost probabil repriza cea mai clar dominata de o formatie la acest turneu final, jocul curgand intr-un singur sens, spre poarta coreeana. Dominarea Algeriei s-a concretizat in minutul 26 cand Islam Slimani a patruns pe zona centrala in urma unei pase lungi, i-a depasit pe cei doi fundasi coreeni si a inscris pe langa portarul Jung Sungryoung iesit in intampinare. 2 minute mai tarziu a fost randul lui Jung Sungryoung, cel despre care am avertizat ca este unul dintre cei mai slabi portari de la acest turneu final, sa gafeze. La o lovitura de colt executata de Nabil Bentaleb, portarul coreean a iesit aiurea si i-a permis lui Rafik Halliche sa reia cu capul in poarta goala si sa dubleze avantajul Algeriei. 7 minute mai tarziu, defensiva coreeana si-a dovedit din nou vulnerabilitatea, fundasii centrali fiind prinsi pe picior gresit la o deviere a lui Slimani in urma careia, Abdelmoumene Djabou a sutat din 12 metri, nemarcat, la coltul lung al portii lui Jung Sungryoung, stabiling scorul pauzei.

Korea a iesit de la cabine complet transformata, incepand in forta partea secunda si reusind sa reduca diferenta de pe tabela de scor dupa doar 4 minute, cu putin noroc, la o minge lunga care l-a lovit pe Son Heungmin in spate, a ricosat fericit si i-a permis atacantului coreean sa-l dribleze pe Madjid Bouguerra si sa trimita mingea in poarta printre picioarele portarului Rais Mbholi care a incercat sa blocheze coltul scurt. Coreenii au continuat sa preseze si au mai avut inca doua ocazii mari de a inscrie. Mai intai la o repunere rapida a mingii in joc in urma unei lovituri libere, capul lui Park Chu-young a fost respins de Aissa Mandi de pe linia portii iar apoi, sutul de la distanta al lui Ki Sungyeung, sub transversala, a fost deviat in extremis cu o parada senzationala de Mbholi. Dar tocmai cand parea ca nationala coreeana are forta de a intoarce rezultatul, Algeria a dat lovitura de gratie prin Brahimi, care a facut sah-mat defensiva asiaticilor printr-un un-doi rapid cu Slimani si a marit din nou diferenta pe tabela de scor. Korea nu a renuntat la lupta si a mai reusit sa inscrie o data prin Koo Jacheol care a reluat in plasa din marginea careului mic centrarea lui Lee Keunho, dar pe final The Taeguk Warriors si-au pierdut luciditatea si desi au presat pana in ultimul minut al jocului nu au mai reusit sa modifice tabela de scor.

Este prima victorie a Algeriei la un campionat mondial dupa o asteptare de 32 de ani, ultimul meci castigat de formatia africana fiind cel cu Chile, 3-2 la mondialul spaniol din 1982. Totodata, formatia antrenata de Vahid Halilhodzic devine prima echipa africana care reuseste sa inscrie de 4 ori intr-un meci la cupa mondiala. Dar cel mai important pentru Algeria, aceasta ocupa dupa doua runde pozitia secunda in grupa H si este la doar un punct distanta de o calificare in premiera in optimile celei mai importante competitii a fotbalului mondial.

Tags: , , , , , , , ,