Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa A: Camerun-Brazilia 1-4

June 24th, 2014
posted by Biletul Zilei 7:09 am

Brazilia a incheiat in stil de mare campioana grupa A invingand azi noapte Camerunul cu un categoric 4-1 care i-a asigurat primul loc in clasament si un adversar mai usor, Chile, in optimile de finala ale campionatului mondial. Neymar a fost din nou omul cheie al nationalei Selecao reusing o dubla, completata de golurile marcate de Fred si Fernandinho, golul de onoare al Camerunului fiind semnat de Joel Matip.

Incurajata de zecile de mii de suporteri din tribuna, Brazilia s-a aruncat in atac inca din debutul meciului dar Camerunul a aratat si ea ca nu a venit sa faca figuratie pe Estadio Nacional din Brasilia, Eyong Enoh fiind blocat in ultimul moment de Marcelo in minutul 10. Doar cateva minute mai tarziu, Luiz Gustavo a recuperat o minge in flancul stang, si i-a pasat lui Neymar, marcat doar aproximativ, in centrul careului camerunez, starul Barcelonei punand latul pentru 1-0. Tot el l-a mai pus o data la incercare pe Itandje cu o bomba din marginea careului dar portarul african a fost la post. Camerunul nu s-a multumit cu postura de victima sigura si a replicat prin Joel Matip care in urma unui corner de pe partea dreapta a trimis cu capul in bara portii braziliene, foarte aproape de vinclu. Acelasi Matip avea sa inscrie si golul egalizator pentru Camerun, in urma unei patrunderi in flancul stang a lui Allan Nyom care i-a oferit o pasa ideala in gura portii. Bucuria camerunezilor a durat doar 8 minute pana cand Marcelo a interceptat o degajare gresita la mijlocul terenului si l-a deschis in adancime pe acelasi Neymar, lasat mult prea liber de fundasii africani. Starul nationalei Braziliei a patruns impetuos in centru, a driblat un fundas si a inscris cu un sut puternic pe sub portarul camerunez, stabilind scorul pauzei.

Brazilia a inceput repriza secunda cu motoarele turate la maxim, Itandje facandu-se remarcat la lovitura de cap a lui Fred iar mai apoi la lovitura libera executata de acelasi Neymar. Rezistenta cameruneza a cedat in mai putin de 5 minute, la o balbaiala in marginea propriului careu de pe urma careia David Luiz s-a ales cu o minge in flancul stang, pe care a centrat-o in careul mic de unde Fred a reluat cu capul pentru 3-1. La adapostul acestui scor, Brazilia n-a mai pus aceeasi presiune in jumatatea cameruneza, Neymar fiind inlocuit in minutul 71 de Willian. Dar la aflarea vestii ca Mexicul conduce Croatia cu 3-0 si ar putea ameninta primul loc in grupa, Brazilia a apasat din nou pe accelerator si a mai inscris o data, prin Fernandinho care l-a invins pe Itandje cu un spit la coltul lung, in urma unui un-doi rapid la marginea careului.

Brazilia se califica fara emotii si se pregateste de confruntarea din optimi cu Chile, o mai veche cunostinta pentru nationala Selecao care i-a eliminat pe chilieni la ultimele doua participari ale acestora la cupa mondiala. Camerunul pleaca acasa dupa probabil cea mai slaba prestatie la un campionat mondial, fara nici un punct, cu 1 singur gol marcat si 9 primite.

Tags: , , , , , , , ,