Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa A: Croatia-Mexic 1-3

June 24th, 2014
posted by Biletul Zilei 4:22 am

Mexicul si-a asigurat locul in optimile de finala ale campionatului mondial in urma victoriei cu 3-1 impotriva Croatiei, contracandidata la calificare, in ultimul meci al grupei A disputat pe Arena Pernambuco din Recife. Rafael Marquez, Andres Guardado si Javier Hernandez au inscris pentru victoria nationalei El Tri care va intalni Olanda in optimi, unicul gol al Croatiei fiind reusit de mijlocasul lui Wolfsburg, Ivan Perisic.

Ambele echipe au inceput meciul prudent, nervozitatea punandu-si amprenta pe debutul de partida in care Ivan Rakitic a incasat primul galben dupa doar cateva minute de joc. Desi Croatia avea nevoie de victorie pentru calificare, Mexicul a fost echipa mai periculoasa, avand o ocazie imensa dupa un sfert de ora, la sutul senzational al lui Hector Herrera care a ratat milimetric vinclul portii croate, zguduind transversala. Croatia s-a multumit sa stea la cutie in prima repriza, sperand sa dea lovitura pe contraatac. La o astfel de faza, capitanul mexicului Rafael Marquez a incasat si el un galben, la o intrare din spate la Mario Mandzukic pe o faza de contraatac. Din pacate pentru ea, Croatia nu a reusit sa-si valorifice superioritatea aeriana la lovitura libera ce a urmat, prima repriza incheindu-se cu scor alb.

Dupa pauza, Croatia a abordat mai ofensiv jocul, constienta de faptul ca o remiza nu o ajuta sa obtina un loc in optimi. Antrenorul Mexicului, la randul sau a aratat ca nu intentioneaza sa apere remiza alba si l-a introdus in teren pe Chicharito Hernandez in locul lui Dos Santos, care a parut obosit in repriza secunda. Pana la urma insa, deschiderea scorului a venit de la un fundas, capitanul Rafael Marquez, care in minutul 72, la un corner executat de Herrera s-a inaltat in careul croat si deschis scorul cu o lovitura de cap. Croatia s-a aruncat imediat in atac dar avantul elevilor lui Niko Kovac a fost taiat 3 minute mai tarziu cand la un contraatac 5 contra 5, Peralta l-a gasit liber in careu pe Guardado si acesta a dublat avantajul Mexicului cu un sut superb cu piciorul stang, sub transversala. Si ca sa nu mai existeste nici un dubiu cu privire la soarta meciului, Chicharito Hernandez, cel care era demult dator fanilor mexicani cu un gol, a dus scorul la 3-0, tot in urma unei lovituri de colt. Pe final Ivan Perisic a reusit golul de onoare pentru Croatia si Ante Rebic a vazut direct cartonasul rosu dar n-a mai contat, meciul era deja decis.

In urma rezultatului inregistrat azi noapte, Mexic termina neinvinsa grupa A si se califica de pe pozitia secunda in optimi unde va intalni Olanda, castigatoarea grupei B. Croatia, desi a avut o prestatie buna la acest campionat mondial (si a fost furata in meciul de debut cu Brazilia cand arbitrul a inventat un penalty pentru tara gazda) paraseste competitia. Pana la urma Croatia a pierdut pe mana ei, jucand mult prea prudent si defensiv impotriva Mexicului desi avea nevoie de victorie.

Tags: , , , , , , , ,