Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa D: Costa Rica-Anglia 0-0

June 24th, 2014
posted by Biletul Zilei 9:53 pm

Costa Rica si-a asigurat primul loc in grupa D a campionatului mondial de fotbal in urma remizei albe, 0-0 obtinuta in meciul cu Anglia disputat pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte. Din pacate pentru spectacolul fotbalistic, antrenorul nationalei Three Lions, Roy Hodgson a ales sa desconsidere competitia si a folosit un prim 11 cu doar 2 titulari, restul fiind jucatori care au stat pe banca de rezerve in primele 2 meciuri.

Soarta calificarii fiind deja jucata pentru ambele echipe, meciul de la Belo Horizonte a parut mai degraba o corvoada atat pentru Costa Rica, nerabdatoare sa pregateasca meciul din optimile de finala, cat si pentru Anglia, probabil foarte grabita sa plece acasa. Prima ocazie a apartinut nationalei central-americane, sutul deviat al lui Joel Campbell trecand putin pe langa poarta aparata de rezerva Ben Foster. Anglia a replicat timid prin Daniel Sturridge care a trimis in doua randuri pe langa poarta, cea mai mare ocazie de gol a primei parti apartinand tot costaricanilor, la o lovitura libera executata excelent de Celso Borges la care Ben Foster s-a remarcat cu o interventie pe masura.

In partea secunda Anglia a fost mai periculoasa, Daniel Sturridge fiind in continuare principalul pericol pentru poarta costaricana pe care a amenintat-o in 2 randuri. Mai intai, Keylor Navas a iesit din poarta si l-a blocat pe varful lui Liverpool imediat dupa pauza, iar in minutul 65 Sturridge a ratat cea mai mare ocazie a reprizei, trimitand pe langa poarta dupa un un-doi cu Jack Wilshere. Nici Wayne Rooney, introdus in teren in ultimul sfert de ora nu a reusit mare lucru, singurul sau sut periculos fiind parat de catre Keylor Navas. Costa Rica s-a multumit s-a faca un joc de asteptare, fara sa forteze, egalul fiindu-i suficient pentru a castiga grupa D.

Ne-am fi asteptat la mai mult in acest meci de la Anglia, poate la o victorie care sa stearga rusinea unei prestatii mai mult decat modeste la aceasta editie de cupa mondiala pe care nationala Three Lions o paraseste fara victorie, in timp ce Costa Rica avanseaza in optimi neinvinsa din “grupa mortii”, grupa cu 3 campioane mondiale.

Tags: , , , , , , , ,