Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa F: Nigeria-Argentina 2-3

June 25th, 2014
posted by Biletul Zilei 10:50 pm

Dubla Leo Messi in Nigeria-Argentina 2-3 Golul lui Marcos Rojo a facut diferenta in victoria Argentinei impotriva Nigeriei, 3-2 in meciul disputat in aceasta seara pe Estadio Beira-Rio din Porto Alegre, dupa ce Lionel Messi si Ahmed Musa au reusit fiecare cate o dubla pentru echipa sa. Cele doua echipe se califica impreuna in optimile de finala ale campionatului mondial Brazilia 2014 dupa ce in cealalta intalnire a grupei F, Bosnia-Hertegovina a invins categoric Iranul.

Meciul de la Porto Alegre a inceput intr-un ritm electrizant, Leo Messi deschizand scorul pentru Argentina dupa doar 3 minute cu o bomba din interiorul careului, dupa ce Vincent Enyeama reusise sa respinga in bara sutul lui Angel Di Maria. Nigeria a replicat imediat si la faza urmatoare, Ahmed Musa a intrat spre interior din flancul stang, l-a depasit usor pe Pablo Zabaleta si a trimis imparabil la coltul lung, readucand egalitatea pe tabela de scor. Musa a continuat sa fie o amenintare pentru poarta Argentinei dar cele mai mari ocazii ale reprizei au apartinut nationalei Albiceleste. Angel di Maria la pus l-a grea incercare pe Vincent Enyeama cu un sut la radacina barei pentru ca mai apoi Leo Messi sa trimita din lovitura libera spre vinclul portii nigeriene, intinzandu-l serios pe portarul african. In minutele de prelungire, dintr-o pozitie similara si tot din lovitura libera, acelasi Leo Messi a reusit sa-l invinga pe Vincent Enyeama stabilind scorul pauzei, 2-1.

Replica Nigeriei nu s-a lasat asteptata nici de aceasta data, acelasi Ahmed Musa aducand egalarea la doar 2 minute de la reluarea jocului, cu un sut din interiorul careului in urma unei pase in zona centrala primita de la Emenike. Bucuria Nigeriei a durat doar 3 minute, Marcos Rojo readucand Argentina in avantaj in minutul 50, in urma unui corner executat de pe partea stanga, fundasul lui Sporting Lisabona fiind la prima reusita in tricoul echipei nationale. Angel Di Maria si Ahmed Musa au mai ratat fiecare cate o situatie buna pana la finalul meciului, dar niciuna dintre echipe n-a mai fortat, nigerienii afland probabil de pe banca ca Bosnia-Hertegovina le-a asigurat calificarea conducand Iranul in cealalta partida a grupei F.

A fost un meci spectaculos, unul dintre cele mai frumoase de pana acum la aceasta editie de cupa mondiala. Nigeria a demonstrat inca o data, daca mai era cazul, ca jocul echipelor africane a crescut mult in ultimele doua decenii si ca acestea isi gasesc un loc binemeritat in fazele superioare ale campionatului mondial. Argentina se califica cu maximum de puncte din pozitia de lider al grupei F iar Nigeria obtine si ea o calificare muncita si meritata, formatia africana fiind echipa care si-a dorit si a riscat mai mult decat contracandidata ei, Bosnia-Hertegovina.

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to “Grupa F: Nigeria-Argentina 2-3”