Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa E: Ecuador-Franta 0-0

June 26th, 2014
posted by Biletul Zilei 7:41 am

Pe Estadio do Maracana din Rio De Janeiro in fata a 75,000 de spectatori Ecuador a reusit sa obtina o remiza alba de palmares impotriva Frantei, 0-0 in ultimul meci al grupei E a campionatului mondial de fotbal Brazilia 2014. Elevii lui Didier Deschamps n-au reusit sa gaseasca drumul spre poarta aparata de Alexander Dominguez desi formatia sud-americana a evoluat in 10 oameni aproape o repriza intreaga.

Desi a fost un meci fara goluri, ocaziile nu au lipsit la ambele porti, spectatorii din tribune avand parte de spectacolul fotbalistic dorit. Meciul a fost fara miza pentru Franta, calificata in optimi inaintea intalnirii de la Rio de Janeiro, dar foarte important pentru Ecuador care putea obtine calificarea in cazul unei victorii. Desi Deschamps a menajat cativa titulari, Franta a fost mai periculoasa in debutul partidei, amenintand poarta prin Antoine Griezmann, al carui sut a trecut pe langa, si Moussa Sissoko care a fost blocat de Alexander Dominguez. Cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Paul Pogba care a trimis o lovitura de cap respinsa in ultimul moment de acelasi Alexander Dominguez, omul meciului pentru Ecuador. La cealalta poarta, Enner Valencia a fost principalul pericol dar desi a incercat in cateva randuri, nu a reusit sa-l invinga pe Hugo Lloris.

Imediat dupa pauza Alexander Dominguez a fost din nou salvator pentru Ecuador, respingand in bara o reluare a lui Griezmann, gasit perfect in careu de o centrare din flancul drept trimisa de Bacary Sagna. La doar 5 minute de la startul reprizei secunde, Antonio Valencia si-a lasat echipa in 10 oameni, capitanul Ecuadorului incasand un cartonas rosu, poate un pic prea usor acordat, la o intrare dura asupra lui Lucas Digne. In continuare jocul a curs firesc, in directia portii ecuadoriene dar sud-americanii nu au renuntat la lupta, contraatacand periculos ori de cate ori au avut posibilitatea prin Christian Noboa, Enner Valencia si Alex Ibarra, introdus in teren in minutul 63. La poarta sud-americana, Alexander Dominguez a facut minuni reusind sa blocheze rand pe rand toate incercarile franceze. Benzema, Olivier Giroud, Paul Pogba si Loic Remy nu au reusit sa-l invinga pe portarul ecuadorian care a reusit sa pastreze imaculata tabela de scor.

In urma acestui rezultat, Franta castiga grupa E si se pregateste pentru o confruntare cu Nigeria in optimile de finala ale cupei mondiale, in timp ce Ecuador paraseste competitia, fiind prima echipa eliminata de pe continentul sud-american.

Tags: , , , , , , , ,