Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Grupa G: USA-Germania 0-1

June 26th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:27 pm

Jurgen Klinsmann si Joachim Low dupa USA-Germania 0-1 Pe Arena Pernambuco din Recife, sub o ploaie deasa care a continuat pe tot parcursul meciului, intr-o atmosfera relaxata si prieteneasca Germania s-a impus la limita, 1-0 in fata USA in ultima partida a grupei G, gratie golului reusit de Thomas Muller care-i egaleaza pe Junior Neymar si Leo Messi in clasamentul golgeterilor. Cei doi tehnicieni, Jurgen Klinsmann si Joachim Low si-au strans mana atat inainte cat si dupa meciul al carui rezultat asigura calificarea in optimile de finala ale campionatului mondial pentru ambele echipe.

Germania a dominat primul sfert de ora al meciului, probabil dornica sa indeparteze suspiciunile ca va remiza cu USA pentru a-i ajuta pe elevii lui Klinsmann sa obtina calificarea in optimi. DaMarcus Beasley a fost veriga slaba a americanilor, majoritatea actiunilor periculoase ale Mannschaftului fiind purtate pe partea veteranului din defensiva USA. Surclasata la mijlocul terenului, nationala americana a avut foarte putin posesia in prima parte, mizand totul pe cartea contraatacului. Cea mai buna sansa pentru USA a fost creata de debutantul la cupa mondiala Brad Davis care in urma unei curse de-a latul terenului i-a pasat lui Graham Zusi al carui sut a trecut putin peste poarta lui Manuel Neuer.

Repriza secunda a debutat cu o mare ocazie a lui Miroslav Klose, introdus in teren dupa pauza, Omar Gonzalez intervenind salvator pentru nationala sa. Golul a venit in minutul 55 in urma unui corner de pe partea dreapta. Tim Howard a respins excelent lovitura de cap a lui Benedikt Howedes dar mingea a ajuns la Thomas Muller care astepta pe respingere la marginea careului de 16 metri si atacantul lui Bayern Munchen a inscris cu un sut superb la coltul lung. Nici una dintre echipe nu a mai fortat pana in final, afland probabil de pe bancile tehnice ca rezultatul partidei Portugalia-Gana le asigura ambelor calificarea in optimi.

Germania termina grupa G pe primul loc si va intalni in optimi a doua clasata din grupa H, care se va decide mai tarziu in aceasta noapte, in timp ce USA profita de pe urma problemelor din lotul Ganei si termina pe pozitia secunda, urmand probabil sa intalneasca Belgia in optimile de finala ale campiontului mondial.

Tags: , , , , , , , ,