Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Grupa H: Korea-Belgia 0-1

June 27th, 2014
posted by Biletul Zilei 5:58 am

Desi a jucat mai bine de o repriza in 10 oameni, Belgia s-a impus la limita, 1-0 in fata nationalei din Korea in ultimul meci al grupei H disputat azi noapte pe Arena de Sao Paulo. In urma reusitei lui Jan Vertonghen, nationala lui Marc Wilmots termina faze grupelor ca cea mai eficienta dintre cele 32 de echipe participante la campionatul mondial, obtinanad 9 puncte cu doar 4 goluri inscrise.

Avand calificarea asigurata inaintea partidei de la Sao Paolo, Belgia a inceput meciul cu o formula din care au lipsit cativa dintre jucatorii importanti, Eden Hazard, Kevin de Bruyne si Axel Witsel, acestia fiind odihniti de antrenorul Marc Wilmots in perspectiva meciului din optimi. Cu toate acestea, Belgia si-a creat ocazii importante in prima repriza, Dries Mertens ratand incredibil de doua ori din interiorul careului coreean. Asiaticii au avut si ei ocaziile lor dar mai intai Courtois a reusit sa devieze in corner sutul lui Ki Sung-Yong iar apoi Mertens a respins de pe linia portii lovitura de cap a lui Son Heung-Min. Inainte de pauza, Defour a vazut cartonasul rosu dupa ce l-a calcat pe Kim Shin-Wook, lasand Belgia in 10 oameni.

Korea s-a aruncat in atac dupa pauza, avand cateva ocazii periculoase, mai intai prin Lee Keun-Ho care a trimis cu capul peste poarta iar apoi prin Lee Chung-Yong al carui sut-centrare din flancul drept s-a oprit in transversala, fiind foarte aproape de a-l surprinde pe Courtois. Desi Korea a dominat teritorial partea secunda, atacand mai mult, Belgia a ramas periculoasa pe contraatac, in special dupa introducerea in teren a tanarului Divock Origi. Cu 12 minute inainte de final acesta a prins o bomba pe cadrul portii coreene, portarul Kim Seung-Gyu a respins in fata si Jan Vertonghen a tasnit ca un veritabil varf de atac dintre fundasii adversi, impingand balonul in plasa.

Belgia se califica in optimi cu 3 victorii in grupa H si va intalni USA in timp ce Korea, o echipa extrem de vulnerabila in compartimentul defensiv, paraseste cupa mondiala cu un singur punct, 3 goluri marcate si 6 primite.

Tags: , , , , , , , ,