Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Optimi: Brazilia-Chile 4-3 (1-1)

June 28th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:08 pm

Julio Cesar si Neymar califica Brazilia in sferturile de finala Final dramatic de meci pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte unde Julio Cesar si Neymar au reusit sa califice Brazilia in sferturile de finala ale campionatului mondial in urma loviturilor de la 11 metri, dupa ce timp de 120 de minute Brazilia si Chile au fost egale, 1-1. Cele 2 goluri marcate in timpul regulamentar de joc au fost reusite de David Luiz pentru Brazilia si de Alexis Sanchez pentru Chile.

Asa cum ne-am asteptat, Brazilia a inceput prudent meciul de pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte, preferand sa lase posesia chilienilor si sa incerce sa-i surprinda pe contraatac si la faze fixe, punand in valoare viteza superioara a lui Neymar si folosindu-se de avantajul taliei, o tactica cu care Olanda a avut succes in victoria 2-0 impotriva Chile din grupe. Primul sfert de ora s-a scurs cu cate un sut de la distanta de ambele parti, Brazilia reusind deschiderea scorului in minutul 18 in urma unui corner executat de pe partea stanga de Neymar. Thiago Silva s-a inaltat in careul chilian si a deviat spre bara a doua de unde David Luiz a reluat in plasa cu concursul fundasului Gonzalo Jara. Dupa gol Brazilia a cedat din nou initiativa dar in ciuda posesiei superioare Chile nu a reusit sa ameninte serios poarta lui Julio Cesar, elevii lui Jorge Sampaoli insistand prea mult cu centrari inalte in careu, prada usoara pentru fundasii brazilieni superiori ca talie atacantilor chilieni. Dupa o jumatate de ora de joc, Chile a reusit sa egaleze in urma unei erori a lui Hulk care a pasat neglijent in spate la un out executat de Marcelo, Eduardo Vargas a preluat intre cei doi si i-a pasat in careu lui Alexis Sanchez care din 12 metri lateral dreapta l-a executat pe Julio Cesar cu un sut l-a coltul lung. Incurajata de fani, Brazilia a fost mai periculoasa pana la pauza creandu-si 3 ocazii bune de a marca. Mai intai lovitura de cap a lui Neymar a fost deviata in corner de un fundas, apoi Fred a trimis peste din 6 metri in urma unei balbaieli in defensiva chiliana si in cele din urma Claudio Bravo s-a opus cu o interventie acrobatica la sutul de la distanta al lui Dani Alves.

In repriza secunda, Hulk a reusit sa introduca din nou balonul in plasa dar golul a fost corect anulat de arbitrul Howard Webb, deoarece atacantul brazilian s-a ajutat cu mana la preluare. La celalalt capat al terenului, Julio Cesar a avut o interventie salvatoare la singura mare ocazie a nationalei Chile, un sut din interiorul careului al lui Charles Aranguiz. Dupa minutul 60, pe fondul oboselii jocul a inceput sa scada in intensitate, ambele echipe pasand mult si gresit la mijlocul terenului, cu un plus de forta ofensiva totusi pentru Brazilia. Tara gazda a mai amenintat in doua randuri poarta Chile prin Neymar si Hulk dar de fiecare data Claudio Bravo a fost la post.

In reprizele de prelungire, Brazilia a fost cea care a atacat mai mult, Chile multumindu-se sa bubuie mingile in terenul advers cu fiecare ocazie. Totusi atacurile braziliene au fost destul de sterile, chilienii facand risipa de efort si creand de fiecare data pungi de recuperare din 2-3 jucatori in jurul purtatorului de balon brazilian. Hulk a mai incercat o data sa ia o actiune pe cont propriu, patrunzand in forta si sutand de la distanta dar Claudio Bravo a intervenit cu siguranta. In ultimul minut de joc, ambele echipe puteau transa disputa in favoarea lor. Mai intai un sut surprinzator al lui Mauricio Pinilla a zguduit transversala portii braziliene pentru ca la contraatacul brazilian ce a urmat, Hulk sa fie blocat in extremis de un fundas chilian in mnomentul sutului.

Meciul s-a decis la loviturile de la 11 metri. David Luiz, Marcelo si Neymar au inscris pentru Brazilia, Willian a ratat si Claudio Bravo a aparat sutul lui Hulk, in timp ce pentru Chile doar Charles Aranguiz si Marcelo Diaz au reusit transformarea loviturilor de la 11 metri. Julio Cesar a aparat suturile lui Mauricio Pinilla si Alexis Sanchez iar ultimul executant chilian, Gonzalo Jara a trimis in bara.

Brazilia se califica in optimi dar si La Roja trebuie felicitata pentru fotbalul excelent prestat atat in jocurile din grupa cat si in meciul de astazi, un meci in urma caruia putem spune fara sa gresim ca bara le-a refuzat calificarea elevilor lui Sampaoli, opunandu-se atat in ultimul minut al prelungirilor si la ultiumul penalty unei victorii istorice a nationalei Chile.

Tags: , , , , , , , ,