Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Optimi: Columbia-Uruguay 2-0

June 29th, 2014
posted by Biletul Zilei 1:54 am

James Rodriguez inscrie o dubla in Columbia-Uruguay 2-0 Columbia a predat o lectie de fotbal Uruguayului in partida castigata in aceasta noapte cu 2-0 pe Estadio do Maracana din Rio De Janeiro, in cadrul optimilor de finala ale campionatului mondial. Tanarul mijlocas al lui Monaco, James Rodriguez (22 de ani) a inscris dubla victoriei prin care Columbia se califica in premiera in sferturile de finala ale cupei mondiale unde va intalni tara gazda, Brazilia. Rodriguez conduce in acest moment in clasamentul golgeterilor cu 5 reusite, devansandu-i pe Neymar, Messi si Thomas Muller.

Asa cum am anticipat, meciul a inceput in nota de dominare a Columbiei care a controlat centrul terenului, Uruguayul aparandu-se cu intreg efectivul in propria jumatate si mizand totul pe mingile lungi aruncate direct pe Edinson Cavani, in absenta lui Luis Suarez, suspendat. Columbia a desenat frumos dar nu a reusit sa ameninte periculos poarta lui Fernando Muslera, portarul uruguayan neavand nici o problema la sutul de la distanta al lui Juan Zuniga. Dupa aproape o jumatate de ora, a devenit clar ca Uruguay este multumita cu planul de joc 100% defensiv gandit de Oscar Tabarez si ca doar o reusita personala de exceptie va putea face diferenta pe tabela de scor. Si aceasta a venit in minutul 28 cand Abel Aguilar a deviat o minge sarita catre James Rodriguez, acesta a preluat pe piept si de la 25 de metri a sutat imparabil sub transversala portii uruguayene in ciuda opozitiei lui Muslera. Bara gol si 1-0 pentru Columbia. Singura ocazie la poarta columbiana in prima repriza a fost un sut din unghi trimis de Alvaro Gonzalez care insa nu l-a putut invinge pe David Ospina.

Tot Columbia a fost cea care a inceput mai ofensiv repriza secunda si dupa doar 5 minute de la reluarea jocului si-a dublat avantajul pe tabela de scor. Daca primul gol a fost o reusita individuala, cel de-al doilea a venit in urma unei actiuni colective senzationale. Pablo Armero a centrat in cros de pe stanga la bara a doua de unde Cuadrado a intors in careu pentru acelasi James Rodriguez care a reluat in plasa portii lui Muslera pentru 2-0. Constienta ca nu mai are ce pierde, nationala din Uruguay a iesit la joc, Cristian Rodriguez, Maximiliano Pereira si Edinson Cavani punandu-l rand pe rand la incercare pe David Ospina dar portarul columbian s-a aflat de fiecare data la post.

Nationala Columbiei merge pentru prima data in sferturile de finala ale campionatului mondial unde va intalni Brazilia in timp ce Uruguay paraseste competitia primind aceeasi lectie ca si Iranul in urma acestui turneu final: in fotbal trebuie mai intai sa ataci ca sa ai ce apara. :)

Tags: , , , , , , , ,