Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Optimi: Olanda-Mexic 2-1

June 29th, 2014
posted by Biletul Zilei 9:56 pm

Arjen Robben duce Olanda in sferturile cupei mondiale Final incendiar de meci pe Estadio Castelao din Fortaleza unde Olanda invinge Mexicul cu scorul de 2-1 dupa ce a fost condusa pana in minutul 88, si se califica in sferturile de finala ale campionatului mondial. Giovani dos Santos a deschis scorul pentru Mexic imediat dupa pauza dar Olanda a intors rezultatul pe final prin golul lui Wesley Sneijder si penaltyul transformat cu siguranta de Klaas-Jan Huntelaar in ultimul minut de joc.

Asa cum ne-am asteptat, Olanda a inceput defensiv meciul de la Fortaleza, cedand inca din primele minute initiativa Mexicului care a fost echipa mai periculoasa in prima repriza. Dupa trei suturi ale lui Miguel Layun pe langa poarta lui Jasper Cillessen, Mexicul si-a creat prima ocazie de gol dupa un sfert de ora cand in urma unei pase a lui Oribe Peralta, Hector Herrera a preluat in marginea careului olandez si a sutat foarte aproape poarta. Tot Mexicul a avut o noua mare ocazie in finalul primei parti cand Cillessen l-a blocat in ultima instanta cu genunchiul pe Giovani dos Santos. Olanda a fost inexistenta pe faza ofensiva in prima parte avand doar o jumatate de ocazie la o pasa lunga pentru van Persie in careul Mexican la care varful lui Manchester United a preluat si a sutat dezamagitor. Olandezii au acuzat caldura si umiditatea excesiva si probabil si accidentarea lui Nigel de Jong, inlocuit in minutul 9, care in mod cert a dat peste cap planul tactic al lui van Gaal.

La doar 3 minute de la reluarea jocului Mexicul a reusit deschiderea scorului prin Giovani dos Santos. O minge degajata cu capul de catre Ron Vlaar a ajuns la dos Santos in marginea careului si atacantul lui Villarreal a sutat imparabil cu piciorul stang la coltul portii lui Cillessen ducand Mexicul in avantaj. Condusa, Olanda a uitat de caldura, de umiditate si de amorteala care pusese stapanire pe jocul ei si s-a aruncat in atac in cautarea golului egalizator. Cea mai mare ocazie a portocalei mecanice a venit in urma unui corner la care Stefan de Vrij a reluat din 4 metri pe poarta dar Guillermo Ochoa, eroul Mexicului si in partida cu Brazilia, a avut un reflex salvator si a deviat in bara. Cateva minute mai tarziu, o torpila expediata de Sneidjer de la 20 de metri a fost deviata de Francisco Rodriguez si a trecut foarte aproape de vinclul portii mexicane. In criza de timp, Arjen Robben a incercat si pe cont propriu reusind sa patrunda pe dreapta, in viteza pana in marginea careului mic mexican dar acelasi Ochoa i-a inchis excelent unghiul si a reusit sa blocheze sutul vedetei lui Bayern Munchen. Cu 2 minute inainte de final, cand parea ca Mexicul se indreapta spre o calificare in sferturi, golul egalizator al Olandei a venit tot in urma unui corner. Acelasi Robben a executat de pe partea dreapta, Huntelaar a deviat de la prima bara spre marginea careului si Wesley Sneijder, care astepta fara marcaj pe respingere, a restabilit egalitatea cu o bomba care l-a lasat fara reactie pe Ochoa. Drama Mexicului a continuat in cele 6 minute de prelungire dictate de arbitrul intalnirii, portughezul Pedro Proenca. Neobositul Arjen Robben a patruns pe partea dreapta la limita liniei de fund a terenului si a fost agatat in careu de un tackling intarziat cu o fractiune de secunda al lui Rafael Marquez, Olanda obtinand penaltyul. Klaas-Jan Huntelaar si-a asumat responsabilitatea si a transformat impecabil, punand capat visului mexican si trimitand Olanda in sferturile de finala ale cupei mondiale.

Olanda renaste pe finalul meciului ca pasarea Phoenix si obtine calificarea in extremis gratie reusitelor personale ale unor jucatori de exceptie, in timp ce Mexicul, una dintre cele mai frumoase echipe ale acestui campionat mondial si, in opinia noastra, echipa care a prestat un fotbal mai bun astazi, pleaca acasa cu regretul ca a fost la doar 2 minute distanta de o mare performanta.

Tags: , , , , , , , ,