Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Optimi: Costa Rica-Grecia 6-4 (1-1)

June 30th, 2014
posted by Biletul Zilei 3:38 am

Sokratis Papastathopoulos egaleaza in Costa Rica-Grecia 1-1 Costa Rica a facut istorie pe Arena Pernambuco din Recife invingand Grecia la loviturile de departajare cu scorul general de 6-4 dupa ce timp de 90 si respectiv 120 de minute cele 2 echipe nationale au fost egale 1-1. Eroul costaricanilor a fost portarul Keylor Navas, cel care a tinut in meci selectionata central-americana cu interventiile sale si a reusit sa pareze cel de-al 4-lea penalty executat de Grecia, asigurand nationalei statului Costa Rica calificarea in premiera in sferturile de finala ale campionatului mondial.

Meciul a inceput, asa cum ne-am asteptat, precaut de ambele parti, cele doua echipe calificate surprinzator din grupe in care erau cotate cu ultima sansa dorind sa-si asume cat mai putine riscuri. Grecia a facut tot ce i-a stat in putinta sa incetineasca jocul inca din start, aventurandu-se rareori in atac de teama contraatacurilor rapide ale Costa Ricai, in fluieraturile fanilor nationalei central-americane care au dominat fondul sonor al stadionului. Jumatati de ocazie au fost de ambele parti dar nici Joel Campbell nici Georgios Samaras nu au putut profita de ele. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut totusi Greciei, la o diagonala de pe stanga care l-a gasit pe Dimitrios Salpingidis la bara a doua, Keylor Navas, eroul Costa Ricai in acest meci, intervenind salvator la unul dintre putinele suturi pe poarta ale acestei parti.

Tot Grecia a parut mai periculoasa in primele minute ale reprizei secunde cand Navas a avut o noua interventie la lovitura de cap a lui Samaras. Dar dupa doar 7 minute de la reluarea jocului, Costa Rica a dat lovitura prin Bryan Ruiz. Christian Bolanos l-a gasit cu o pasa pe capitanul costarican nemarcat in marginea careului si Ruiz a plasat mingea la coltul portii lui Karnezis care a ramas incremenit intre buturi. La faza imediat urmatoare, Costa Rica a atacat din nou periculos si Torosidis a comis hent in careu dar arbitrul nu a vazut si nu a acordat penaltyul. Grecia si-a revenit cu greu din socul primirii golului dar sperantele elevilor lui Fernando Santos au renascut in minutul 66 cand Oscar Duarte a comis un fault stupid la 40 de metri asupra lui Jose Cholevas si a primit cel de-al doilea cartonas galben, lasandu-si echipa in 10 oameni. Jocul a curs intr-un singur sens in ultimele 25 de minute, Grecia, cu om in plus pe teren fortand obtinerea egalarii si Costa Rica incercand sa apere avantajul minim de pe tabela de scor. In ultimul minut de joc, Navas a intervenit din nou la un sut din apropiere respingand in fata dar fundasii costaricani au fost fara reactie, permitandu-i lui Sokratis Papastathopoulos sa reia nestingherit din 10 metri in plasa si sa trimita meciul in prelungiri.

In prelungiri, cu om in plus si cu o vivacitate surprinzatoare Grecia a dominat din nou dar Keylor Navas s-a opus de fiecare data cu succes la atacurile grecesti. Ultima mare ocazie a meciului l-a avut in prim plan pe Mitroglou care a scapat singur in careul costarican dar a lovit defectuos mingea, acelasi Navas reusind sa respinga in corner.

Pana la urma calificarea s-a decis la loviturile de departajare unde fiecare echipa a reusit sa transforme primele 3 incercari. Borges, Ruiz si Gonzalez au inscris pentru Costa Rica in timp ce pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos si Holebas. La cea de-a patra tura, Joel Campbell a marcat pentru Costa Rica cu un sut plasat in stanga portii dar Gekas nu a reusit sa-l invinga pe Navas care a parat cu un reflex senzational. Michael Umana a consfintit victoria si calificarea Costa Ricai transformand impecabil ultimul penalty.

Costa Rica obtine o calificare istorica, muncita si cu emotii in sferturile de finala ale cupei mondiale unde va intalni sambata viitoare Olanda, calificare datorata in mare masura prestatiei extraordinare a lui Keylor Navas. Grecia pleaca acasa dupa un parcurs surprinzator de bun, cu regretul ca, desi poate nemeritat, a fost foarte aproape de o mare performanta.

Tags: , , , , , , , ,