Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Optimi: Franta-Nigeria 2-0

June 30th, 2014
posted by Biletul Zilei 9:44 pm

Franta-Nigeria 2-0 in optimile de finala ale campionatului mondial Pe Estadio Nacional din Brasilia, Franta si-a asigurat locul in sferturile de finala ale campionatului mondial dupa victoria cu scorul de 2-0 cu Nigeria. A fost o victorie muncita de elevii lui Didier Deschamps care au primit o replica extrem de puternica din partea nationalei Super Eagles, reusind sa se impuna abia pe final gratie golului reusit de Paul Pogba si autogolului lui Joseph Yobo.

Plecata din postura de mare favorita, Franta si-a creat prima ocazie de gol prin Olivier Giroud al carui sut cu piciorul stang a trecut pe langa poarta. Totusi, Nigeria a fost echipa mai periculoasa in startul meciului, cauzand probleme la poarta lui Hugo Lloris. Dupa 19 minute, africanii au reusit sa introduca mingea in poarta prin Emmanuel Emenike dar atacantul lui Fenerbahce fusese semnalizat in offside la centrarea lui Ahmed Musa. Cea mai mare ocazie a Frantei in prima repriza i-a apartinut lui Paul Pogba care a reluat din interiorul careului, din voleu centrarea lui Mathieu Valbuena dar Vincent Enyeama a intervenit excelent si a respins in corner.

Jocul a fost destul de tern in prima jumatate de ora a reprizei secunde, Nigeria aparandu-se artagos si incercand vigilenta lui Hugo Lloris prin Peter Odemwingie al carui sut de la marginea careului nu l-a putut invinge pe portarul francez. La poarta cealalta, Karim Benzema a reusit sa-l depaseasca cu un sut pe Enyeama dar Victor Moses a intervenit salvator respingand de pe linia portii. Dupa minutul 75, Franta a turat motoarele si a devenit din ce in ce mai periculoasa. Yohan Cabaye a luat la tinta transversala portii nigeriene la o respingere in urma unui corner, cateva minute mai tarziu Enyeama intervenind in extremis la lovitura de cap a lui Benzema. Pana la urma insa, portarul african avea sa gafeze impardonabil cu 11 minute inainte de final, iesind aiurea la un corner executat de Valbuena si “servindu-l” ideal pe Pogba care a reluat cu capul in poarta goala pentru 1-0. Ultimele 10 minute au apartinut in intregime nationalei Les Bleus care a mai ratat o ocazie imensa prin Antoine Griezmann, care nu l-a putut invinge in situatie de 1 la 1 pe Enyeama. In minutele de prelungire, la un corner executat scurt cu scopul de a mai tine mingea la colt cateva secunde, Valbuena a patruns la limita liniei de fund in careu si a centrat catre Griezmann, mingea fiind deviata in propria poarta de Joseph Yobo.

Franta merge in sferturi unde va da piept cu marea rivala Germania in timp ce Nigeria, in ciuda faptului ca a facut un joc foarte bun, pleaca acasa “rapusa” de greseala copilareasca a lui Enyeama, cel care fusese in mai multe randuri salvator pentru nationala africana.

Tags: , , , , , , , ,