Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Optimi: Argentina-Elvetia 1-0 (0-0)

July 1st, 2014
posted by Biletul Zilei 10:56 pm

Angel di Maria inscrie golul calificarii in Argentina-Elvetia 1-0 Pentru a se califica in sferturile de finala ale campionatului mondial Argentina a avut nevoie de prelungiri in meciul cu Elvetia de pe Arena de Sao Paulo. Dupa ce timp de 90 de minute cele doua echipe nationale au fost egale 0-0, golul lui Angel Di Maria din minutul 118 a facut diferenta si a asigurat Argentinei locul in faza urmatoare a competitiei unde La Albiceleste vor da piept cu invingatoarea din partida Belgia-USA care va incheia faza optimilor.

Elvetia a inceput curajos meciul de la Sao Paulo, aparandu-se grupat cu liniile sus ceea ce a facut ca Argentina sa nu aiba decat jumatati de ocazie in prima parte a jocului. Gonzalo Higuain a trimis cu capul peste la o lovitura libera executata de Leo Messi si Diego Benaglio a intervenit cu siguranta la incercarile lui Ezequiel Lavezzi si Angel Di Maria. La cealalta poarta, Elvetia a fost mult mai periculoasa ratand doua ocazii imense de gol. Mai intai, Xherdan Shaqiri si-a ridiculizat adversarul direct strecurandu-i mingea printre picioare, a accelerat in careul argentian de unde a intors la Granit Xhaka dar acesta nu a sutat suficient de plasat si i-a permis lui Sergio Romero sa intervina cu piciorul. Cu 5 minute inainte de pauza, Josip Drmic a sprintat spre gol in urma unei pase peste intreaga aparare argentiniana dar in locul unui sut in forta care sa faca diferenta pe tabela de scor a incercat o scarita care s-a oprit in bratele lui Romero.

Cea de a doua repriza a apartinut in intregime Argentinei care a marit treptat presiunea la poarta Elvetiei. Mai intai Marcos Rojo a patruns pe stanga in careul elvetian dar l-a luat la tinta pe Benaglio iar apoi Gonzalo Higuain a trimis cu capul de la mica distanta dar portarul elvetian a reusit sa respinga. Cea mai mare ocazie a reprizei secunde i-a apartinut lui Leo Messi care si-a facut loc pentru sut in marginea careului elvetian si a reusit sa strecoare mingea printre doi fundasi dar Benaglio a anticipat excelent si a blocat la firul ierbii. Desi a presat constant, nationala sud-americana nu a reusit pana la urma sa strapunga defensiva elvetiana ceea ce a trimis meciul in prelungiri.

In prelungiri, tot Argentina a fost mai periculoasa, Benaglio remarcandu-se inca o data la sutul excelent al lui Di Maria. Elvetia a renuntat la orice pretentie ofensiva si s-a multumit sa se apere sperand sa decida meciul la loviturile de departajare. Dar cu 2 minute inainte de final, Leo Messi a creat un nou moment de magie si dupa o cascada de driblinguri l-a servit excelent pe Angel di Maria care a facut 1-0 cu un carlig plasat la coltul lung in ciuda opozitiei disperate a lui Benaglio. Pana la urma Elvetia ar fi putut duce totusi meciul la loviturile de departajare dar Blerim Dzemali a trimis cu capul in bara portii lui Romero de unde mingea a sarit, l-a izbit in tibie si s-a scurs pe langa.

Victorie meritata pana la urma a Argentinei, echipa care a incercat si a vrut mai mult in acest meci. Elvetia paraseste cupa mondiala dupa o prestatie buna, cu regretul ca ar fi putut produce una dintre surprizele competitiei daca Drmic ar fi fost mai matur in finalul primei reprize sau daca bara nu s-ar fi opus pe final.

Tags: , , , , , , , ,