Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Optimi: Belgia-USA 2-1 (0-0)

July 2nd, 2014
posted by Biletul Zilei 4:43 am

Kevin De Bruyne a deschis scorul in Belgia-USA 2-1 Belgia a obtinut ultimul bilet pentru sferturile de finala ale campionatului mondial dupa ce a reusit sa invinga azi noape USA in optimi pe Arena Fonte Nova din Salvador cu scorul de 2-1. Belgia a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune, primele 90 de minute ale intalnirii incheindu-se la egalitate, 0-0. Kevin De Bruyne si Romelu Lukaku au reusit golurile calificarii pentru The Red Devils in timp ce Julian Green a devenit cel mai tanar marcator la o cupa mondiala pentru nationala USA.

A fost in opinia noastra cel mai frumos meci din optimile de finala. Chiar daca timpul regulamentar de joc s-a incheiat fara gol, ocaziile nu au lipsit si doar o prestatie de exceptie a lui Tim Howard a tinut USA in meci timp de 90 de minute. Belgia a inceput jocul in forta si la prima faza de atac De Bruyne l-a pus pe Divock Origi in situatie de 1 la 1 cu Tim Howard, veteranul din poarta USA reusind sa respinga cu piciorul. DaMarcus Beasley a salvat USA la urmatoarea ocazie belgiana, intervenind in extremis prin alunecare pentru a-l bloca pe Marouane Fellaini. Belgia a dominat clar prima jumatate de ora, De Bruyne si Eden Hazard incercand si ei poarta cu suturi din marginea careului. Introducerea lui DeAndre Yedlin in locul accidentatului Fabian Johnson a adus un plus de viteza in jocul USA, Yedlin fiind creatorul celei mai mari ocazii pentru nationala americana. El i-a pasat excelent lui Graham Zusi in urma unei curse pe dreapta dar acesta a ratat executia din cativa metri.

Startul reprizei secunde a adus o noua mare ocazie pentru Belgia, Dries Mertens reluand cu capul un cros perfect al lui De Bruyne dar Tim Howard a intervenit din nou salvator. Cateva minute mai tarziu, Vertonghen a trimis o centrare in fata portii din flancul stang dar aceasta s-a scurs in out printre cei 4 belgieni prezenti in careul american. Howard a reusit adevarate minuni in poarta americana, opunandu-se cu succes mai intai in fata lui Origi iar apoi in fata lui Kevin Mirallas. Nici Hazard nu a avut mai mult noroc, sutul sau nimerind plasa laterala. Ultima ocazie a meciului l-a avut ca neverosimil protagonist pe Kompany, fundasul belgian avansand din propriul careu, combinand cu De Bruyne pe stanga si continuand inspre careul american unde a fost oprit inca o data de acelasi Tim Howard, omul meciului.

In reprizele de prelungiri, inevitabilul s-a produs dupa doar doua minute. Romelu Lukaku, introdus in locul lui Origi, a centrat in urma unei incursiuni in flancul drept, defensiva americana nu a reusit sa respinga, Kevin De Bruyne a preluat in careu, a ocolit 3 fundasi si a sutat la coltul lung invingandu-l pe Tim Howard. In ultimul minut al primei reprize de prelungire, rolurile s-au inversat. De Bruyne a patruns in flanc, de aceasta data pe partea stanga, l-a deschis pe Romelu Lukaku si acesta a reluat la colul scurt pentru 2-0. Drama era insa departe de a fi terminata. La doar doua minute de la inceputul celei de a doua reprize de prelungiri, proaspat introdusul in teren Julian Green a reluat din voleu o pasa superba peste defensiva belgiana si l-a invins pe Thibaut Courtois readucand USA in meci. Americanii ar fi putut trimite meciul la penaltyuri in urma unei lovituri libere in ultimele secvente ale jocului dar Courtois a blocat excelent l-a busculada creata in careul belgian si tabela de scor a ramas nemodificata.

Belgia merge in sferturile de finala ale cupei mondiale pentru prima oara dupa performanta din 1986 in timp ce invinsa de astazi, USA, paraseste competitia cu capul sus, dupa o prestatie excelenta la acest turneu final.

Tags: , , , , , , , ,