Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Sferturi: Franta-Germania 0-1

July 4th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:48 pm

Mats Hummels inscrie in Franta-Germania 0-1Germania si-a asigurat pentru a patra oara consecutiv participarea in semifinalele campionatului mondial de fotbal dupa victoria la limita, 1-0 in meciul cu Franta disputat vineri seara pe Estadio do Maracana din Rio De Janeiro. Mats Hummels, fundasul central de 25 de ani al lui Dortmund si al nationalei Germaniei a inscris unicul gol al partidei cu o lovitura de cap in minutul 13.

Franta a avut prima ocazie a meciului de la Rio de Janeiro prin Karim Benzema care a reluat din voleu, putin pe langa poarta centrarea lui Mathieu Valbuena, dar Germania a fost cea care a deschis scorul dupa doar 13 minute. Toni Kroos a centrat in careu din lovitura libera si Mats Hummels l-a depasit in duelul direct pe Raphael Varane trimitand cu capul in plasa portii lui Lloris. Germania a controlat in continuare jocul dar cea mai mare ocazie de gol pana la pauza le-a apartinut tot francezilor. Antoine Griezmann i-a trimis o pasa peste lui Valbuena in careul german dar sutul mijlocasului de buzunar al nationalei Frantei a fost parat de o interventie excelenta a lui Manuel Neuer.

Tot Franta a fost echipa mai periculoasa in debutul reprizei secunde dar Patrice Evra, nemarcat in careul german a ratat lovitura de cap trecand pe langa minge. Germania a replicat in special cu atacuri in flancul drept, construite de Philipp Lahm si Thomas Muller, dar de fiecare data pasa decisiva a fost interceptata de defensiva franceza. Muller a mai amenintat o data poarta lui Hugo Lloris in minutul 69 la o minge facuta cadou germanilor de Patrice Evra, dar sutul sau a trecut pe langa poarta. La celalalt capat al terenului, Mats Hummels a avut o interventie salvatoare blocandu-l in momentul sutului pe Karim Benzema. Ultimele doua mari ocazii ale Germaniei au fost ratate de Andre Schurrle, introdus in teren in locul lui Miro Klose, atacantul lui Chelsea fiind blocat in doua randuri de Hugo Lloris desi se afla in situatii ideale de a inscrie. Franta a ratat si ea sansa de a trimite meciul in prelungiri in ultimele secvente ale jocului cand acelasi Benzema a tras la poarta in urma unui un-doi cu Oliver Giroud dar sutul sau a fost respins cu un reflex excelent de Manuel Neuer.

Franta pleaca acasa in timp ce Germania isi continua parcursul catre trofeul mondial in urma rezultatului obtinut astazi. Desi nu a stralucit, nationala lui Joachim Low si-a atins obiectivul cu minimul de efort, pregatindu-se pentru semifinala pe care o va disputa peste 3 zile la Belo Horizonte pe Estadio Mineirao.

Tags: , , , , , , , ,