Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Sferturi: Argentina-Belgia 1-0

July 5th, 2014
posted by Biletul Zilei 9:43 pm

Gonzalo Higuain inscrie in Argentina-Belgia 1-0 Pe Estadio Nacional din Brasilia, Argentina, a doua favorita la castigarea trofeului si-a asigurat locul in semifinalele campionatului mondial de fotbal dupa victoria la limita 1-0 impotriva Belgiei la capatul unuia dintre cele mai urate meciuri ale acestui turneu final. Unicul gol al nationalei Albiceleste a fost reusit de atacantul lui Napoli, Gonzalo Higuain care a reluat superb fara preluare din marginea careului belgian si a dus Argentina in semifinale.

Belgia a inceput foarte ofensiv meciul de la Brasilia aruncandu-se efectiv in jumatatea adversa de teren, ceea ce a dat posibilitatea Argentinei sa initieze un contraatac periculos in chiar primele minute de joc. Belgia a simtit pericolul si a incercat sa calmeze jocul dar in minutul 8 Argentina a deschis scorul, cu noroc si cu o executie magistrala a lui Higuain. Vincent Kompany a pierdut o minge in jumatatea proprie, Leo Messi a recuperat si i-a pasat in flanc lui Angel di Maria, acesta a incercat sa-l deschida pe Pablo Zabaleta dar pasa a fost deviata de Jan Vertonghen in marginea careului belgian de unde Gonzalo Higuain a reluat din prima, fara preluare la coltul lung al portii aparate de Thibaut Courtois. 1-0 pentru Argentina la primul sut pe poarta. Pana la pauza Belgia a avut mai mult initiativa dar The Red Devils au parut total lipsiti de idei ofensive, plimband mingea de-a latul terenului si gresind enorm de multe pase in fata unei Argentine care s-a aparat grupat pe doua linii, continuand sa fie amenintatoare pe contraatac prin trioul ofensiv di Maria – Messi – Higuain. In urma unei faze de contraatac finalizate cu sut la poarta, Angel di Maria s-a accidentat si a fost inlocuit cu Enzo Perez in minutul 33 dar schimbarea nu a afectat jocul, Argentina avand o noua situatie buna la o lovitura libera de la 17 metri la care sutul lui Leo Messi a trecut pe langa vinclul portii belgiene. Singura ocazie a Belgiei a venit inainte de pauza cand Kevin Mirallas a reluat cu capul putin pe langa poarta centrarea lui Vertonghen.

Ne-am fi asteptat ca Belgia sa iasa mult mai decisa de la vestiare dar tot Argentina a fost mai periculoasa si dupa pauza, Gonzalo Higuain fiind foarte aproape sa reuseasca dubla la un sut care a muscat bara portii belgiene. Belgia a continuat cu acelasi joc batranesc lipsit de ritm, cu pase laterale, telefonate ceea ce ne-a facut sa credem ca tactica lui Marc Wilmots a fost de a-i omori cu plictiseala pe argentinieni, fiind evident faptul ca jocul de-a latul terenului, in ritm de vals lent nu va putea aduce niciodata egalarea pentru belgieni care au mai avut doar doua jumatati de ocazie in repriza secunda, un cap trimis peste de Fellaini si o deviere spre propria poarta a lui Basanta retinuta fara probleme de Sergio Romero. Nici Argentina nu s-a omorat cu firea, prelungind la maxim fiecare moment de intrerupere fie ca a fost vorba de faulturi, repuneri din margine sau din coltul propriului careu, jucatorii argentinieni miscandu-se alene de fiecare data, ca niste pensionari iesiti la promenada, multumiti cu avantajul minim de pe tabela de scor. In ultimele minute, Belgia l-a trimis in careul advers si pe fundasul central Van Buyten si a aruncat toate mingile la bataie in speranta unei minuni, dar golul a refuzat sa apara. Ultima mare ocazie i-a apartinut in minutele de prelungire lui Leo Messi care a scapat singur cu Thibaut Courtois dar sutul pe jos al starului argentinian nu l-a putut invinge pe portarul lui Atletico Madrid care a iesit foarte bine la marginea careului.

O noua victorie la limita pentru Argentina care se califica in semifinalele cupei mondiale dupa o pauza de 24 de ani, ultima participare a nationalei Albiceleste in aceasta faza a competitiei fiind inregistrata la mondialul italian din 1990. Belgia pleaca acasa dupa un joc dezamagitor in sferturi in care elevii lui Marc Wilmots au fost lipsiti de orice idee tactica dar au parut lipsiti si de dorinta de a accede in fazele superioare ale competitiei.

Tags: , , , , , , , ,