Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Sferturi: Brazilia-Columbia 2-1

July 5th, 2014
posted by Biletul Zilei 3:22 am

David Luiz inscrie in Brazilia-Columbia 2-1Pe Estadio Castelao din Fortaleza, tara gazda, Brazilia si-a asigurat locul in semifinalele campionatului mondial in urma victoriei cu scorul de 2-1 obtinuta impotriva Columbiei in meciul disputat azi noapte in sferturile de finala. Cei doi fundasi centrali ai Braziliei, Thiago Silva si David Luiz au semnat reusitele nationalei conduse de Luiz Felipe Scolari in timp ce James Rodriguez a inscris din penalty unicul gol al Columbiei.

A fost un meci spectaculos, tipic sud-american dar o calificare urata a Braziliei care a tras de timp in ultimele 20 de minute mai ceva ca Grecia la Euro 2004. Selecao a inceput in forta jocul, atacand in valuri si prima ocazie i-a apartinut lui Neymar al cartui sut din lovitura libera a trecut putin pe langa poarta. Dupa 7 minute, Brazilia a reusit deschiderea scorului in urma unei faze fixe. La un corner executat de Neymar de pe partea stanga, apararea columbiana a comis o grava eroare de marcaj ceea ce i-a permis lui Thiago Silva sa reia cu genunchiul in plasa din interiorul careului mic. Thiago Silva a fost omul primei reprize pentru Brazilia, pe langa golul marcat intervenind salvator in doua randuri si la celalalt capat al terenului. Mai intai a deviat in plasa laterala un sut excelent al lui Juan Cuadrado iar apoi s-a aparat extraordinar la un atac rapid in superioritate numerica al columbienilor reusind interceptia. Cea mai mare ocazie a finalului de repriza a apartinut tot Braziliei, David Ospina avand o dubla interventie de senzatie la suturile lui Hulk si Oscar.

Dupa pauza Columbia a fortat in cautarea egalarii dar atacurile elevilor lui Pekerman au fost in mod inexplicabil lipsite de luciditate. In loc sa-si faca obisnuitul joc cu pase rapide si combinatii pe metru patrat, jucatorii columbieni s-au angajat in dueluri 1 la 1, ceea ce a dat posibilitatea Braziliei sa fragmenteze jocul cu faulturi departe de poarta lui Julio Cesar. Pana la urma, in urma unei astfel de lovituri libere, Mario Yepes a introdus mingea in poarta la o faza confuza in careul brazilian dar golul a fost anulat pe motiv de offside. 2 minute mai tarziu, David Luiz a reusit unul dintre cele mai frumoase goluri ale cupei mondiale, sutand impecabil din lovitura libera de la 30 de metri aproape de vinclul portii lui Ospina. Cu doar 20 de minute ramase din timpul regulamentar si 0-2 pe tabela de scor, Columbia s-a aruncat in atac cu toate liniile, ceea ce a facut ca Brazilia sa renunte la orice pretentie ofensiva si sa bubuie in tribuna orice minge interceptata. Cu 10 minute inainte de final, Carlos Bacca a reusit sa obtina un penalty la interventia neregulamentara a lui Julio Cesar, James Rodriguez transformand cu calm si readucand speranta in tabara columbiana. In ciuda celor 5 minute de prelungire dictate de arbitru, Columbia nu a reusit sa intoarca soarta calificarii, Brazilia tragand de timp si fragmentand la maxim jocul ceea ce i-a adus calificarea in semifinala.

Pacat de aceasta echipa frumoasa a Columbiei care in mod inexcplicabil nu a resusit sa depaseasca mentalitatea de “echipa mica” si a cedat mult prea usor in fata unei nationale a Braziliei care a aratat inca o data ca are mari probleme, avand nevoie de doua goluri inscrise din faza fixa de fundasii centrali pentru a se califica in semifinale.

Tags: , , , , , , , ,