Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Novak Djokovic castiga Wimbledonul

July 6th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:10 pm

Novak Djokovic castiga turneul de tenis de la Wimbledon Spectacol total pe Centre Court la All England Club unde Novak Djokovic s-a impus in finala turneului de Mare Slam The Championships de la Wimbledon cu 6-7, 6-4, 7-6, 5-7, 6-4 in fata lui Roger Federer la capatul unui meci dramatic care a durat 3 ore si 56 de minute. Este cel de-al doilea triumf al lui Novak Djokovic la Wimbledon si cel de-al saptelea tuneu de Mare Slam castigat de jucatorul sarb in cariera. In urma rezultatului de astazi Novak Djokovic va reveni de luni in fruntea Emirates ATP Rankings, detronandu-l pe marele rival Rafael Nadal care a ocupat aceasta pozitie din toamna anului trecut.

Chiar daca a fost un meci extrem de echilibrat in care diferenta s-a facut la doar 6 puncte, Novak Djokovic a dominat de la un capat la celalalt. In primul set ambii jucatori si-au castigat servicul fara greseala si s-a ajuns la tie-break. Djokovic a avut setul in mana servind la 6-5 dar un retur cu forehand-ul in lung de linie al lui Federer a restabilit egalitatea si elvetianul a castigat tie-brakul 9-7 desi per total a avut cu 3 puncte mai putin decat Djokovic in acest prim set.

In setul secund Novak Djokovic a amenintat inca din start serviciul lui Federer si a reusit pana la urma breakul preluand conducerea cu 3-1. Chiar daca a avut de infruntat la randul sau o minge de break la 5-4, Djokovic a reusit sa o salveze si a incheiat setul cu un smash castigator egaland situatia pe tabela de scor.

In setul 3, din nou ambii jucatori si-au valorificat la maxim serviciul si chiar daca Federer a avut de infruntat 2 mingi de break la 5-5, veteranul elvetian a raspuns cu doua servicii excelente si setul a fost impins din nou la tie-break. De aceasta data Novak Djokovic a fost mult mai concentrat si a reusit primul mini-break pe care l-a conservat castigand 7-4.

Setul 4 a fost cel mai frumos si totodata cel mai dramatic al meciului. Djokovic a reusit primul break pe serviciul lui Federer preluand conducerea cu 3-1 dar elvetianul a facut re-break in game-ul urmator apropiindu-se la 3-2. Djokovic s-a mobilizat extraordinar si a reusit al 3-lea break consecutiv consolidat apoi pe propriul servicu, distantandu-se la 5-2, scor la care soarta meciului parea pecetluita. Roger Federer a revenit insa spectaculos si a castigat urmatoarele 5 game-uri, facand 2 breakuri pe serviciul lui Djokovic si impingand meciul in set decisiv, chiar daca a avut la randul sau de infruntat o minge de break, set si meci la 5-4 pentru Djokovic.

In setul decisiv, Federer a amenintat primul serviciul lui Djokovic, avand prima sansa de break la 3-3. Sarbul a salvat si a amenintat la randul sau in game-ul urmator cand Federer a revenit de la 15/40 pentru a-si castiga serviciul. Pana la urma, serviciul avea sa-l tradeze pe campionul elvetian chiar atunci cand ar fi avut mai multa nevoie de el. La 5-4 pentru Djokovic, Federer a servit dar nu a reusit sa puna deloc in teren primul serviciu si la 15/40 a trimis un backhand in fileu care i-a adus lui Novak Djokovic cel de-al doilea succes din cariera pe gazonul de la Wimbledon. Cu ochii in lacrimi, Djokovic a ingenunchiat si a muscat cateva fire de iarba inainte de a se indrepta spre boxa jucatorilor pentru a fi felicitat de catre mebrii echipei sale.

Meci superb, demn de o finala de turneu de Mare Slam. Roger Federer ramane un mare campion dar astazi Nokak Djokovic a fost prea puternic pentru a putea fi invins. Desi a avut ezitari in drumul spre finala, sarbul a jucat astazi cel mai bun tenis al sau din intregul sezon si a castigat meritat, chiar daca cu ceva emotii, cel de-al saptelea trofeu de Mare Slam al carierei. Victoria este si mai dulce pentru Nokak Djokovic deaorece ea il va reinstala incepand de maine in fruntea clasamentului ATP.

Tags: , , , , , , ,