Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Sferturi: Olanda-Costa Rica 4-3 (0-0)

July 6th, 2014
posted by Biletul Zilei 2:37 am

Tim Krul eroul meciului Olanda-Costa Rica 4-3 In ultimul sfert de finala al campionatului mondial de fotbal, pe Arena Fonte Nova din Salvador, Olanda a terminat la egalitate 0-0 meciul cu Costa Rica si a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-si asigura locul in semifinale. Portarul lui Newcastle United, Tim Krul, trimis in teren in minutul 120 special pentru penaltyuri, a fost eroul olandezilor reusind sa pareze doua dintre suturile jucatorilor costaricani, ceea ce a trimis nationala Oranje in semifinala de la Sao Paolo.

Planul tactic gandit de antrenorul Jorge Pinto pentru meciul cu Olanda a fost de la bun inceput acela de a incerca sa patreze un 0-0 care sa trimita meciul la penaltyuri, Costa Rica dovedindu-se foarte eficienta la acest capitol in optimile de finala impotriva Greciei unde a transformat 5 lovituri din 5. Din aceast motiv, Costa Rica nu a emis nici o pretentie ofensiva de-a lungul unui meci in care a expediat primul sut pe poarta in reprizele de prelungire. Olanda a dominat jocul dar s-a izbit mereu de apararea supra aglomerata a nationalei central-americane singurele momente cand a fost intr-adevar periculoasa fiind accelerarile lui Arjen Robben, foarte greu de oprit cu mingea la picior. In urma unei astfel de faze a venit prima mare ocazie olandeza, dupa un traseu Robben-Kuyt-Depay mingea ajungand la Robin van Persie care a sutat din careu dar a fost blocat de Keylor Navas. Portarul costarican a mai intervenit excelent in doua randuri pana la pauza, respingand cu piciorul un sut al lui Depay iar apoi deviind in corner sutul din lovitura libera al lui Wesley Sneijder.

Jocul a continuat in aceeasi nota si dupa pauza, Olanda a atacat dar nu a reusit sa gaseasca drumul spre poarta nationalei din Costa Rica, fiind mereu blocata de fundasii costaricani care au jucat excelent si la offside, lasandu-l mereu pe van Persie in pozitie afara din joc. Varful lui Manchester United a fost in opinia noastra “mana moarta” pentru Olanda, irosind cele mai multe mingi in ultima treime adversa si ratand cele mai mari ocazii ale portocalei mecanice. Pe finalul meciului, asa cum a facut si in partida cu Mexicul, Olanda a fortat inscrierea unui gol dar a avut si ghinion, sutul lui Wesley Sneijder din lovitura libera izbind bara portii lui Keylor Navas in minutul 82. 6 minute mai tarziu, Sneijder a centrat excelent in careu pentru Robin van Persie dar acesta a dat cu stangul in dreptul si a ratat intalnirea cu balonul. Ultima mare ocazie i-a apartinut tot lui van Persie in urma unei mingi balbaite in careul costarican, sutul olandezului fiind respins de pe linia portii in bara transversala de catre Yeltsin Tejeda.

In reprizele de prelungire Costa Rica a dat semne de viata prin Marco Urena care a fost mai intai blocat in ultima instanta de Stefan de Vrij iar apoi a sutat puternic din interiorul careului olandez dar sutul a fost parat excelent de Cillessen. Cea mai mare ocazie a prelungirilor a apartinut insa tot Olandei care a dat-o din nou in bara la sutul excelent al lui Wesley Sneijder.

Daca planul lui Jorge Pinto a fost acela de a duce meciul la penaltyuri, se pare ca si Van Gaal a luat in calcul aceasta posibilitate pastrand ultima schimbare pentru a-l introduce in teren pe portarul de rezerva Tim Krul pentru loviturile de departajare. S-a dovedit a fi mutarea castigatoare pentru Olanda, Tim Krul reusind sa apere penaltyurile executate de Brian Ruiz si Michael Umana ceea ce impreuna cu transformarile impecabile ale veteranilor olandezi Robben, van Persie, Kuyt si Sneijder a asigurat Olandei locul in semifinala cu Argentina de la Sao Paolo.

Tags: , , , , , , , ,