Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Semifinale: Olanda-Argentina 2-4 (0-0)

July 10th, 2014
posted by Biletul Zilei 3:40 am

Sergio Romero, Lionel Messi si Lucas Biglia sarbatoresc calificareaMeci anost pe Arena de Sao Paulo in cea de a doua semifinala a campionatului mondial de fotbal unde Olanda si Argentina au terminat la egalitate 0-0 atat dupa cele 90 de minute regulamentare cat si dupa reprizele de prelungiri. Calificarea a fost decisa la penaltyuri unde Argentina s-a impus cu 4-2 gratie prestatiei excelente a lui Sergio Romero care a parat doua dintre loviturile de departajare executate de olandezi si a dus Argentina in finala.

Dupa avalansa de goluri din prima semifinala, asteptarile au fost mari pentru meciul de la Sao Paulo unde fanii si-ar fi dorit daca nu la fel de multe goluri macar o partida interesanta. Din pacate, nici una dintre cele doua echipe nationale nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, ambele facand un joc excesiv de prudent in care singura preocupare a fost evitarea primirii de goluri in propria poarta. A rezultat un meci cu ritm extrem de scazut, in care fazele de poarta au lipsit in cvasitotalitate si jucatorii au facut uz excesiv de pase laterale si in spate, asteptand cuminti trecerea timpului si deciderea calificarii la loviturile de departajare.

Ambele formatii au inceput jocul cu cate 3 fundasi centrali ceea ce a dezvaluit inca din start intentia celor doi tehnicieni de a conserva mai degraba egalitatea decat sa incerce fortarea desprinderii pe tabela de scor. Argentina s-a aparat disciplinat asa cum a facut-o si in meciul cu Belgia in timp ce Olanda a creat foarte bine pungi de recuperare in jurul lui Messi, vesnic inconjurat de 2-3 olandezi atunci cand s-a aflat in posesie. Singura ocazie a primei reprize a apartinut Argentinei in urma unei lovituri libere din marginea careului olandez. Leo Messi a trimis un carlig pe langa zid dar mingea a fost retinuta cu siguranta de Jasper Cillessen. Argentina a mai fost periculoasa o data in urma unui corner la care lovitura de cap a lui Ezequiel Gonzalez a trecut peste poarta olandeza. Olanda nu a reusit nimic, toate mingile trimise in fata fiind irosite de Robin van Persie, surprins in permanenta in pozitie de offside de apararea argentiniana.

Repriza secunda a fost la fel de saraca in realizari ca si prima. Singura ocazie a Argentinei a venit in minutul 75 cand Leo Messi a patruns in flancul drept, a fost faultat dar arbitrul a lasat avantaj ceea ce i-a permis lui Enzo Perez sa centreze pentru Higuain care a reluat din prima in plasa laterala. Olanda a continuat sa paseze exasperant in lateral si in spate, probabil in speranta ca argentinienii vor iesi la pressing si vor crea spatii, ceea ce insa nu s-a intamplat. Prima si singura ocazie olandeza i-a apartinut lui Arjen Robben care a patruns in careul argentinian dar a fost blocat in momentul sutului de un tackling perfect al lui Javier Mascherano.

In reprizele de prelungire Olanda a avut primul sut pe spatiul portii dar incercarea lui Robben la coltul scurt nu i-a creat nici o problema lui Sergio Romero. Cea mai mare ocazie a meciului i-a apartinut lui Rodrigo Palacio care la o minge saltata peste apararea olandeza a scapat singur cu Cillessen dar a ramas fara suflu si a trimis slab cu capul exact in bratele portarului olandez.

Olanda a deschis loteria penaltyurilor dar a facut-o prost, sutul slab al lui Ron Vlaar fiind parat de Sergio Romero. Robben si Kuijt au transformat impecabil dar sutul lui Wesley Sneijder a fost blocat cu o parada senzationala de acelasi Sergio Romero, eroul Argentinei. Pentru nationala Albiceleste toti cei patru executanti Messi, Garay, Aguero, Rodriguez au transformat, ceea ce a asigurat Argentinei locul in finala de pe Maracana care se va diputa pe 13 iulie.

Tags: , , , , , , , , ,