Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Supercupa Romaniei: Astra-Steaua 6-4 (1-1)

July 11th, 2014
posted by Biletul Zilei 11:57 pm

Supercupa Romaniei 2014: Astra-Steaua 6-4 Astra Giurgiu a castigat Supercupa Romaniei dupa ce a invins Steaua la penaltyuri cu scorul de 6-4 in meciul disputat aseara pe Arena Nationala. La finalul celor 90 de minute regulamentare iar mai apoi dupa reprizele de prelungire rezultatul a fost egal 1-1, Steaua deschizand scorul prin Chipciu inainte de pauza iar Astra reusind sa egaleze prin Enache in repriza secunda.

Astra a inceput curajos meciul, cu liniile sus, fiind echipa mai periculoasa pana la jumatatea primei reprize cand Steaua nu a reusit sa lege mai mult de 2-3 pase la mijlocul terenului. Echipa antrenata e Daniel Isaila a avut si o situatie buna de poarta la o centrare a lui Budescu la care Arlauskis l-a blocat foarte bine pe Enache. Dupa 20 de minute Steaua a echilibrat jocul si ocaziile au inceput sa apara la poarta aparata de Silviu Lung jr. Mai intai Nicusor Stanciu a intors o minge la marginea careului pentru Iancu dar sutul acestuia a ratat tinta. Portarul Astrei a intervenit salvator la o deviere a lui Rapa din coltul careului mic iar mai apoi la lovitura de cap a lui Varela in urma unei lovituri de colt. Prepelita a amenintat si el in doua randuri poarta giurgiuvenilor cu lovituri de cap inainte de deschiderea scorului care a venit pe finalul primei reprize. Tanase a intrat in centru din flancul drept, i-a trimis o pasa printre lui Chipciu care din interiorul careului l-a executat pe portarul Astrei cu un sut la coltul lung.

Daniel Isaila a mutat la pauza introducandu-i in teren pe De Amorim si Fatai dar tot Steaua a fost echipa mai periculoasa in startul partii secunde, Varela fiind blocat in ultima clipa in careu dupa 5 minute de la reluarea jocului. Chipciu l-a mai pus o data la incercare pe Silviu Lung jr. in minutul 64 dar portarul Astrei a fost din nou la post respingand in corner. Astra a dat primele semne de revenire la jumatatea reprizei secunde cand sutul lui Amorim a fost respins in corner de plonjonul lui Sukala. Acelasi Amorim a centrat periculos pentru Enache dar Latovlevici a reusit sa rezolve situatia. Golul Astrei a venit in minutul 75 in urma unei patrunderi pe stanga a lui Ben Yousef care a centrat la marginea careului mic de unde Enache, nemarcat, a deviat in poarta lui Arlauskis restabilind egalitatea pe tabela de scor. Pana la final am mai consemnat doua suturi bune ale lui Keseru, introdus in locul lui Iancu in repriza secunda, unul respins in corner si unul retinut cu siguranta de Silviu Lung jr.

In reprizele de prelungire fiecare dintre cele 2 formatii a mai avut cate o ocazie buna de a marca. Fatai a sutat de la cativa metri dar sutul a fost deviat si s-a dus peste poarta in timp ce Silviu Lung jr. s-a opus din nou salvator la un sut al lui Chipciu, venit in urma unei devieri excelente a lui Parvulescu.

Ca si in finala Cupei Romaniei disputata in urma cu o luna si jumatate, castigatoarea s-a decis la penaltyuri. Si tot Astra a fost echipa care s-a impus dupa ce toti cei 5 executanti Gaman, Seto, Morais, Laban şi Budescu au transformat loviturile de departajare in timp ce pentru Steaua au inscris doar Keseru, Parvulescu si Latovlevici, sutul slab al lui Filip fiind blocat de Silviu Lung jr.

Astra isi adauga in palmares cel de-al doilea trofeu, castigat tot in fata Stelei si tot la penaltyuri gratie unei prestatii excelente a lui Silviu Lung jr., in timp ce Costel Galca isi incepe mandatul pe banca ros-albastrilor cu un insucces la capatul unui meci pe care Steaua l-a dominat si ar fi trebuit sa-l castige.

Tags: , , , , , , , ,