Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Finala mica: Brazilia-Olanda 0-3

July 13th, 2014
posted by Biletul Zilei 2:00 am

Brazilia-Olanda 0-3 in finala mica a campionatului mondialFinala mica a campionatului mondial de fotbal Brazilia-Olanda s-a incheiat cu scorul de 0-3, Olanda asigurandu-si in urma rezultatului inregistrat pe Estadio Nacional din Brasilia locul 3 la aceasta editie de cupa mondiala pe care o paraseste neinvinsa. Robin van Persie din penalty, Daley Blind si Wijnaldum au fost cei trei marcatori care au adus Olandei o victorie categorica in fata unei nationale Selecao la fel de lipsita de idei pe faza de atac si la fel de degringolata in defensiva ca si in semifinala dezastruoasa pierduta cu Germania in urma cu 4 zile.

Sperantele gazdelor de a spala rusinea din meciul cu Germania au fost spulberate chiar din startul jocului cand Arjen Robben a tasnit la intalnirea cu o pasa venita din flancul stang de la Robin van Persie dar a fost busculat pe linia careului de catre Thiago Silva. Arbitrul a aratat punctul de la 11 metri si i-a aratat cartonasul galben lui Thiago Silva, Robin van Persie transformand impecabil penaltyul in ciuda opozitiei lui Julio Cesar care ghicise coltul. Dupa doar un sfert de ora Olanda si-a marit diferenta pe tabela de scor. Jonathan de Guzman, introdus titular in locul lui Wesley Sneijder care s-a accidentat la incalzire, a primit o pasa in flancul drept la limita offsideului de la acelasi Arjen Robben si a centrat in gura portii de pe linia de fund. David Luiz a comis o greseala de incepator si in loc sa trimita simplu in corner a degajat cu capul pe spate pana la Daley Blind aflat complet liber in careul brazilian, mijlocasul lui Ajax Amsterdam avand timp sa preia, sa-si aseze mingea pentru sut si sa trimita in plasa pentru 2-0. Pana la pauza, jocul a curs previzibil cu atacuri pozitionale stereotipe ale Braziliei care nu au reusit sa destabilizeze defensiva exacta a Olandei, singura incercare care a iesit din acest tipar fiind sutul lui Oscar de la semidistanta care a fost retinut cu siguranta de Cillessen.

Nici dupa pauza Brazilia nu a reusit sa puna in real pericol poarta olandeza, in ciuda faptului ca Luiz Felipe Scolari a incercat sa adauge un plus de creativitate prin introducerea in teren a lui Hernanes iar mai apoi a lui Hulk. Suturile braziliene au ratat de fiecare data poarta olandeza, cele mai periculoase faze la poarta lui Cillessen fiind centrarile in careu din cornere sau lovituri libere care insa au ramas fara finalitate pe tabela de scor. In minutele de prelungire, Wijnaldum a stabilit rezultatul final cu un sut in stanga lui Julio Cesar dupa o centrare din flancul drept a lui Daryl Janmaat. Si de aceasta data autorul golului s-a aflat complet nemarcat in careul brazilian desi faza a fost mai degraba un atac pozitional decat un contraatac rapid.

Olanda termina competitia pe ultima treapta a podiumului si Louis van Gaal ii preda succesorului sau la carma nationalei Oranje o echipa neinvinsa in mandatul sau, rezultatul oficial din semifinala cu Argentina fiind cel consemnat la sfarsitul celor 120 de minute, 0-0. Brazilia termina in afara podiumului un campionat mondial pe care spera sa-l castige. In opinia noastra, performanta obtinuta depaseste oricum cu mult prestatia din teren a elevilor lui Luiz Felipe Scolari, antrenorul care a avut la dispozitie probabil cel mai slab lot brazilian din ultimul sfert de secol.

Tags: , , , , , , , ,

One Response to “Finala mica: Brazilia-Olanda 0-3”

1. Biletul Zilei Online » Biletul Zilei castigator 12 iulie 2014 @ Biletul Zilei Says:

[…] Finala mica: Brazilia-Olanda 0-3 […]