Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Finala: Germania-Argentina 1-0

July 14th, 2014
posted by Biletul Zilei 2:48 am

Mario Gotze inscrie golul victoriei in finala Germania-Argentina 1-0Germania este castigatoarea campionatului mondial de fotbal, editia Brazilia 2014 in urma victoriei cu 1-0 obtinuta aceasta seara pe Estadio do Maracana din Rio de Janeiro impotriva nationalei Argentinei, in reprizele de prelungire. Mario Gotze a fost autorul unicului gol al meciului, un gol venit tarziu in minutul 113 dar care i-a adus Germaniei cel de-al patrulea titlu mondial din istorie, la 24 de ani de la ultima reusita de la mondialul italian din 1990.

Ambele echipe au inceput prudent meciul de pe Estadio do Maracana, diagonalele trimise in careu de Lionel Messi si Pablo Zabaleta iar la cealalta poarta de Philipp Lahm neavand nici o sansa sa fie transformate in situatii clare de poarta. Prima mare ocazie a apartinut Argentinei in urma unei greseli monumentale a lui Toni Kroos care a trimis cu capul in spate de la jumatatea terenului exact in picioarele lui Gonzalo Higuain, pozitia de offside a acestuia fiind anulata de faptul ca pasa venea de la un adversar. Scapat singur cu Manuel Neuer, varful lui Napoli nu a mai gasit aceeasi executie norocoasa din meciul cu Belgia si a trimis dezamagitor pe langa poarta. Acelasi Gonzalo Higuain a fost protagonistul celei de a doua ocazii a Argentinei, reusind sa reia in plasa centrarea lui Lavezzi din flancul drept dar dintr-o pozitie evidenta de offside. Oarecum destabilizata de absenta lui Sami Kedira, accidentat la incalzire dar si de accidentarea lui Christoph Kramer, cel care i-a luat locul in formula de start, Germania a parut sa-si revina dupa introducerea in teren a lui Andre Schurrle, atacantul lui Chelsea amenintand poarta argentiniana cu un sut din marginea careului in urma unei actiuni rapide purtate in flancul stang de Thomas Muller. Leo Messi, apropape inexistent in prima repriza a iesit la rampa cu o actiune personala chiar inainte de pauza cand a fost blocat in ultima instanta de Neuer si Boateng foarte aproape de linia portii germane. Ultima ocazie a primei reprize si probabil cea mai mare a maciului a apartinut Germaniei, centrarea lui Kroos din corner fiind reluata cu capul de catre Benedikt Howedes in bara portii lui Romero.

Leo Messi a fost din nou periculos in startul reprizei secunde cand a fost gasit excelent de o pasa in adancime a lui Lucas Biglia insa a finalizat dezamagitor, ratand cadrul portii lui Manuel Neuer. Starul Barcelonei a mai incercat o data cu un sfert de ora inainte de final, cu una dintre actiunile care l-au facut celebru, o intrare de-a latul terenului in zona centrala din flancul drept urmata de sut la poarta, dar a ratat din nou tinta. La poarta argentiniana, Toni Kroos a incercat un sut cu latul la o centrare a lui Mesut Ozil, asemanator cu golurile din semifinala cu Brazilia, dar de aceasta data a trimis putin pe langa. Nici incercarea lui Mario Gotze nu a putut sa-l depaseasca pe Sergio Romero ceea ce a facut ca meciul sa fie impins in reprizele de prelungire.

Fiecare dintre cele doua formatii a avut cate o ocazie in extra-time, mai intai Schurrle sutand direct in portarul argentinian pentru ca la cealalta poarta, Rodrigo Palacio scapat singur in careu sa incerce o solutie fantezista cu un lob peste Neuer care a ramas fara rezultat pe tabela de scor. Pana la urma, diferenta a fost facuta in minutul 113 de o actiune purtata de doi dintre “copiii teribili” ai fotbalului german. Andre Schurrle (23 de ani) a patruns impetuos in flancul stang si a centrat in careu pentru Mario Gotze (22 de ani) aflat surprinzator de liber intre fundasii centrali argentinieni. Mijlocasul lui Bayern Munchen a preluat superb pe piept si a “intepat” mingea in plasa la coltul lung inscriindu-si numele in istoria fotbalului german si a cupei mondiale.

Germania castiga pentru a patra oara campionatul mondial si demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie ca fotbalul este in primul rand un joc de echipa. Spre deosebire de nationalele sud-americane care s-au bazat mult prea mult pe sclipiri ale unor vedete ca Neymar sau Messi, Germania a practicat un fotbal de posesie, combinativ, avand nu mai putin de 8 marcatori la acesta editie de cupa mondiala (Gotze, Muller, Klose, Kroos, Khedira, Schurrle, Hummels si Ozil), ceea ce pana la urma s-a dovedit a fi reteta succesului.

Tags: , , , , , , , , ,