Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet at Home si primesti bonus 80 de lei la prima depunere!

Caroline Wozniacki castiga WTA Istanbul

July 20th, 2014
posted by Biletul Zilei 7:34 pm

Caroline Wozniacki castiga turneul WTA Istanbul CupFostul numar 1 mondial, daneza Caroline Wozniacki a castigat turneul de tenis feminin pe hard TEB BNP Paribas Istanbul Cup dupa ce a zdrobit-o in finala pe Roberta Vinci, numarul 24 WTA, in doua seturi, 6-1, 6-1. Este primul titlu castigat de Caroline Wozniacki in acest an si cel de al 22-lea al carierei pentru jucatoarea de 24 de ani care bifeaza cel de-al saptelea sezon consecutiv cu trofeu castigat (3 in 2008, 3 in 2009, 6 in 2010, 6 in 2011, 2 in 2012, 1 in 2013).

Dupa evolutia din meciurile anterioare, parea ca disputa va fi una echilibrata. Caroline Wozniacki, principala favorita, a avut victorii usoare impotriva tinerelor Belinda Bencic si Kristina Mladenovic dar a avut nevoie de set decisiv in turul 2 impotriva lui Karin Knapp iar mai apoi in sferturi impotriva Karolinei Pliskova. Roberta Vinci, favorita numarul 2 a turneului era la a doua finala consecutiva dupa cea de la Bucuresti pierduta la Simona Halep si s-a calificat fara sa cedeze nici un set in disputele cu Anna Tatishvili, Alexandra Dulgheru, Kurumi Nara si Ana Konjuh. In finala insa, Carolinei Wozniacki i-au trebuit doar 67 de minute pentru a se impune la capatul unui meci pe care l-a dominat in intregime. Daneza a servit excelent salvand toate cele 7 mingi de break pe care le-a avut de infruntat si a fost foarte agresiva si la primire reusind nu mai putin de 5 breakuri, ultimele 3 consecutive in setul secund.

Caroline Wozniacki pare sa fi depasit cu bine accidentarile care i-au marcat prima parte a sezonului si se anunta o competitoare serioasa pentru revenirea in elita tenisului feminin mondial.

Tags: , , , , , , , ,