Joaca Biletul Zilei la casa de pariuri Bet365 si primesti 200 RON bonus la deschiderea contului!

Caroline Wozniacki castiga WTA Istanbul

July 20th, 2014
posted by Biletul Zilei 7:34 pm

Caroline Wozniacki castiga turneul WTA Istanbul CupFostul numar 1 mondial, daneza Caroline Wozniacki a castigat turneul de tenis feminin pe hard TEB BNP Paribas Istanbul Cup dupa ce a zdrobit-o in finala pe Roberta Vinci, numarul 24 WTA, in doua seturi, 6-1, 6-1. Este primul titlu castigat de Caroline Wozniacki in acest an si cel de al 22-lea al carierei pentru jucatoarea de 24 de ani care bifeaza cel de-al saptelea sezon consecutiv cu trofeu castigat (3 in 2008, 3 in 2009, 6 in 2010, 6 in 2011, 2 in 2012, 1 in 2013).

Dupa evolutia din meciurile anterioare, parea ca disputa va fi una echilibrata. Caroline Wozniacki, principala favorita, a avut victorii usoare impotriva tinerelor Belinda Bencic si Kristina Mladenovic dar a avut nevoie de set decisiv in turul 2 impotriva lui Karin Knapp iar mai apoi in sferturi impotriva Karolinei Pliskova. Roberta Vinci, favorita numarul 2 a turneului era la a doua finala consecutiva dupa cea de la Bucuresti pierduta la Simona Halep si s-a calificat fara sa cedeze nici un set in disputele cu Anna Tatishvili, Alexandra Dulgheru, Kurumi Nara si Ana Konjuh. In finala insa, Carolinei Wozniacki i-au trebuit doar 67 de minute pentru a se impune la capatul unui meci pe care l-a dominat in intregime. Daneza a servit excelent salvand toate cele 7 mingi de break pe care le-a avut de infruntat si a fost foarte agresiva si la primire reusind nu mai putin de 5 breakuri, ultimele 3 consecutive in setul secund.

Caroline Wozniacki pare sa fi depasit cu bine accidentarile care i-au marcat prima parte a sezonului si se anunta o competitoare serioasa pentru revenirea in elita tenisului feminin mondial.

Tags: , , , , , , , ,